Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

6’lı masanın adayını HDP belirliyor! Akşener’e veto! Akıllarda o isim var

Gamze Türk / Özgür Bayrak – Haber7 Özel  Altılı masada Cumhurbaşkanlığı için aday tartışmaları hala devam ederken, masanın altında yer alan HDP …

6’lı masanın adayını HDP belirliyor! Akşener’e veto! Akıllarda o isim var
27 Temmuz 2022 - 21:28

Gamze Türk / Özgür Bayrak – Haber7 Özel  Altılı masada Cumhurbaşkanlığı için aday tartışmaları hala devam ederken, masanın altında yer alan HDP ise diğer partileri yönlendirmeye devam ediyor. HDP’li Pervin Buldan’ın Meral Akşener’i adeta veto etmesine CHP, İYİ Parti ve masada bulunan diğer parti liderlerinin tek bir kelime etmemesi dikkatlerden kaçmazken, Hürriyet Yazarı Nedim Şener, Haber7’ye yaptığı açıklamalarda, HDP’nin aklında bulunan kadın adaylardan birinin Canan Kaftancıoğlu olabileceğini dile getirdi. GENAR Başkanı İhsan Aktaş ise, hiç bir partinin siyasi argümanının olmadığını hepsinin amacının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı devirmek olduğunu söyledi.

“HDP ADAYI BELİRLİYOR”

Nedim Şener’in söz konusu olayla ilgili görüşleri şu şekilde:

HDP altılı masanın yedinci büyük ortağı olarak adayın kim olup olmayacağı konusunda söz sahibi. Hatta diğer 6 masanın 6 ortağı bu konuda henüz görüş beyan etmemişken kim olur kim olmaz diye belli bir çerçeve çizmemişken, masanın hiçbir yerinde görülmeyen ama aslında masayı belirleyen HDP kimin aday olmayacağını belirliyor.

Bunu daha önce Ahmet Türk yapmıştı. Ahmet Türk, Mansur Yavaş aday olursa oy vermeyeceklerini söylemişti. Daha sonra üstü kapalı bir şekilde yine Meral Akşener de ifade edilmişti ama bu kez doğrudan HDP Eş Başkanı tarafından Meral Akşener’in aday olursa desteklemeyeceğini net bir şekilde görüyoruz. Yani bu ne demek? Daha önce de kaç defa söyledim? HDP’nin istemediği hiç kimse aday olamaz. Altılı masa kendinde çok büyük güç görüyor ama HDP’siz hiçbir işe yaramayacağını da biliyorlar.

“CANAN KAFTANCIOĞLU OLABİLİR”

HDP’lilerin bu açıklamalarına karşın tek bir tepki yok. Tek bir kelime yok, tek bir açıklama yok, tek bir söz yok. Kullandığı gerçekten daha bir kadın olması gerekiyor ifadesi komik. Belki kafalarında bir kadın aday olabilir bilmiyorum ne bileyim mesela Canan Kaftancıoğlu olsa herhalde itiraz etmezlerdi. Meral Akşener’in yerine. Niye? Çünkü Canan Kaftancıoğlu, daha önce PKK’lığı öven tweetler atmıştı. Tavrı biliniyor. Mesela Canan Kaftancıoğlu’nu sorsalardı aday olsa ne dersiniz diye herhalde ona itiraz etmezdi. Çünkü Meral Akşener ne de olsa eskiden bakanlık yaptığı bir dönem var. Bir de milliyetçi falan biliniyor. Bundan dolayı onu istememeleri çok normal. Canan Kaftancıoğlu tipinde yani Atatürk’e Atatürk diyemeyecek, Ermeni soykırımı lafları edecek, PKK’lıları övecek, Cumhurbaşkanı’nın annesine küfür edebilecek nitelikte birisi. HDP’nin Cumhurbaşkanı kriterlerinin daha uygun gibi geliyor. 

HDP NE DEMEK İSTİYOR?

İhsan Aktaş’ın açıklamalarından satır başları:

Öncelikli olarak şu dikkatimizi çekti yani siyasal eleştiriler siyasal düzlemde değerlendirilebilir fakat muhtemelen piyasada daha çok tartışılır olan, daha çok kadın olmak muhtemelen burada daha ta iç bakanlar döneminde ya da o Türkiye’de böyle 90’lı yıllarda terörle mücadele edilirken bir şey vardı çok aşırı sert bir dönem vardı bu döneme atıf yapılan bir durum. Birde aslında altılı masayı millet ortada bulunca herkes geleceği kendi şekillendirmek istiyor yani aslında HDP şunu söylemek istiyor bizim oyumuza ihtiyacınız varsa bizim istemediğimiz bir adayı cumhurbaşkanı yapamazsınız bunun Türkçesi bu basitçe Meral hanımın adaylığını istemiyorlar ya da kendileri böyle bir adaya destek vermek istemiyorlar muhtemelen piyasada bu kadın meselesinin diğer siyasal argümanlardan daha çok tartışılacağını düşünüyorum.

“SİYASİ ARGÜMANLARI YOK”

Yani Meral hanım cevap verdi mi bilmiyorum ama biraz belirleyici olmak istiyor bir de şöyle bir şey oluşturdu aslında Türkiye de hiçbir siyasal partinin muhalefetin hiçbir siyasi partisinin geleceğe dönük siyasi argümanı yoktur herkes Recep Tayyip Erdoğan’ı düşürmek üzerine bir politika geliştirmişler e o zaman demek ki HDP de İyi Parti de Hükümet Halk Partisi de bunun bir ortağı olabiliyor bunu da tehlikeli tarafı şu konuyu tek argümana indirdiğiniz zaman aslında FETÖ’nün de tek argümanı bu PKK’nın da tek argümanı bu, bu açıdan da tehlikeli bir argümana da dönüşmüş oluyor bir yerde. 

KAYNAK: HABER7
KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.