Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

AB’nin Irak Büyükelçiliğine LGBT bayrağı çekildi

AB’nin Irak Büyükelçiliğine LGBT bayrağı çekildi
18 Mayıs 2020 - 21:27

Bağdat’taki Avrupa Birliği Büyükelçiliği’ndeki direklerden birine LGBT bayrağının asılması Irak Parlamentosu’nda geniş bir öfkeye neden oldu. Kanada ve İngiliz büyükelçilikleri de gökkuşağı rengindeki bayrağı 17 Mayıs Uluslararası Homofobi Karşıtlığı Günü ve LGBT farkındalığı için göndere çekti.

Irak parlamentosundaki Dış İlişkiler Komisyonu, değerlere, örf ve geleneklere aykırı olduğunu belirttiği söz konusu davranışı kınayarak bunun “Irak halkının dini ve toplumsal değerlerini ihlal ettiği” vurguladı. Komisyon, Dışişleri Bakanlığı’nı gelecekte de bu tür ihlallerin meydana gelmesine fırsat vermemeye çağırdı.

Bazı milletvekilleri, söz konusu eylem nedeniyle Bağdat’taki AB büyükelçiliklerinin kapatılmasını talep etti. Asaib Ehli Hak milletvekillerinden Hasan Salim konuya dair şu açıklamalarda bulundu:

“Anormal ve ahlaksızca olan bu davranış, İslam halklarına, saygın örf ve adetlere yönelik yüz kızartıcı bakış açısını yansıtıyor. Irak toplumunun dini, ahlaki değerlerini ve gelenek göreneklerini göz ardı eden AB Büyükelçisi ve diğerlerinin bu hareketi, aynı minvalde ilerleyen DEAŞ’ın kara propagandası kadar zararlıdır. Hükümet, bu elçilikler konusunda güçlü bir tutum takınmalı, bu tür davranışların tekrarlanmasına izin vermemelidir.”

Sadr Hareketi’nin desteklediği Sairun Koalisyonu milletvekili Selam eş-Şemri de bu tür davranışların reddedilmesi gerekliliğini vurgulayarak “Din ve ahlakı esas alan bir ülke olan Irak’ın hangi cihetten olursa olsun bu gibi adımlara izin vermesi mümkün değildir” dedi. Avrupa’nın bu davranışının Irak halkının tüm ve mezheplerinin benimsediği dini ve ahlaki değerleri hafife aldığını söyleyen Şemri, bu bayrağın derhal indirilmesi ve bu harekete karşı olunduğunu belirtecek önlemler alınması çağrısında bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.