Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Ak Parti Aydın Gençlik Kolları şükür namazında buluştu!

Ak Parti Aydın Gençlik Kolları şükür namazında buluştu!
11 Temmuz 2020 - 14:16

Ak Parti Aydın Ak Gençlik Aydın’ın tüm ilçelerindeki teşkilatlarıyla birlikte Ayasofya Camii’nin ibadete açılması münasebetiyle “Şükür Namazı” kıldı!..

AK Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Demir ve Yönetim Kurulu üyeleri ile partililer sabah namazında Efeler Bey Camii’nde biraraya geldi.

17 ilçe başkanları ve yöneticileri de kendi ilçelerinde sabah namazını eda ettiler, AK Parti Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Demir, cami çıkışında yaptığı açıklamada, “Uzun bir kuşatmanın ardından 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fethederek şehre giren Fatih Sultan Mehmet Han, doğrudan Ayasofya’ya yönelir. Bizans halkı, korku ve merakla Ayasofya’da akıbetlerini beklemektedir. Fatih, kendisini karşılayan halka, hayatları ve hürriyetleri konusunda teminat vererek, Ayasofya’ya girer. İstanbul’un Fatihi, fetih sembolü olarak sancağını Ayasofya’nın ortasındaki mihrabın bulunduğu yere diker, kubbeye doğru bir ok fırlatır, ilk ezanı da kendisi okur. Böylece, fethini tescillemiş olur. Ardından, mabedin uygun bir köşesinde şükür secdesi yaparak, iki rekât namaz kılar. İşte fethin ve milletimizin bu coğrafyadaki hakimiyetinin sembolü Ayasofya, 86 yıl sonra yeniden, Fatih Sultan Mehmet Han’ın vakfiyesinde belirttiği şekilde Cami olarak hizmet vermeye başlıyor. İçine ancak bilet alarak girebildiğimiz ecdad mirasına inşallah artık sadece abdest alarak gireceğiz. Nesilden nesile aktarılan bir hayalin gerçekleşmesine şahit olan gençler olarak Rabbimize şükrediyoruz. Allah ümmetimize, milletimize ve devletimize zeval vermesin. İnşaallah şükürlerimizi ve dualarımızı 24 Temmuz’dan itibaren Ayasofya’da yapacağız. 10 Temmuz 2020 itibariyle Türkiye Cumhuriyeti’nde bir devir daha kapanmış, yerine daha adil ve muteberi konmuştur. Hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.