Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Aydın, en az artış yaşanan 12. il oldu

Aydın, en az artış yaşanan 12. il oldu
21 Kasım 2021 - 15:17

Uğur Eser
AYDIN (İHA) – Pandemide en güvenli kentlerden arasında yer alan Aydın’da bu hafta vaka sayılarında yüzde 2 oranında artış yaşanırken, illere göre haftalık vaka sayısı tablosunda ise Aydın bu hafta en az artış yaşanan 12. il oldu.
Tüm dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde de görüldüğü günden bu yana 71 binin üzerinde vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Normalleşme sürecinin ardından Aydın’da sıkı tedbirler alınmaya devam ederken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı, illere göre haftalık koronavirüs vaka sayıları tablosunda il genelinde bu hafta artış yaşandı. Vaka sayısı en düşük iller arasında yer alan Aydın’da geçtiğimiz hafta yüzde 16 oranında artış göstererek yüz binde 57,46 olan vaka sayısı bu hafta yüzde 2 oranında artış yaşayarak yüz binde 59,07 olarak gerçekleşti. İllere göre haftalık vaka sayısı tablosuna bakıldığında ise Aydın, bu hafta da en az vaka görülen il olarak 12. sırada yer aldı.
“Günlük vaka sayısı 94 oldu”
Aydın Valiliği ve İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde yapılan çalışmalar ve alınan tedbirlerin yanı sıra vatandaşların aşıya erişebilirliği konusunda da örnek çalışmalar yapılmaya devam ederken, Aydın hem pozitif vakalarda hem de aşılanma yüzdelerinde en iyi iller arasında yer almaya devam ediyor. Haftalık vaka sayılarının açıklanmaya başlandığı ilk günlerden bu yana il genelinde alınan tedbirler etkisini göstermiş, günlük vaka sayısı 10’a kadar düşmüştü fakat ülke genelindeki normalleşme sürecinin ardından yaşanan artışlar Aydın’ı da etkiledi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tablo kapsamında yapılan hesaplamalara göre 6-12 Kasım tarihleri arasında Aydın’da günde ortalama 94 vaka görülürken, bu rakam bir haftada 660’a ulaştı. Geçtiğimiz hafta ortalama 91 olan günlük vaka sayısı ise bu hafta 94’e yükseldi.
Haftalık vakalar ile ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca; “6-12 Kasım arasında, 100.000 kişi içinde bir haftalık toplam yeni Covid-19 vaka sayısı il bazında neydi? Bilgiler, haftalık insidans haritasında” dedi.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.