Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy: Birlikte başaracağız!

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy: Birlikte başaracağız!
31 Mart 2021 - 16:20

Yaya önceliği konusunda toplumda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak ve yaya önceliğine verilen önemi vurgulamak amacıyla; Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil, Aydın Emniyet Müdürü M. Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Mesut inan ve diğer yetkililerin katılımı ile “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” sloganıyla, Efeler Atatürk Kent Meydanı’nda etkinlik düzenlendi.

Efeler İlçesi Atatürk Kent Meydanı önü Abide Kavşağı yaya geçidinde saat 13.30’da düzenlenen etkinlikte Aydın Valisi Hüseyin Aksoy ve İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil boya fırçasını ellerine alarak yaya geçidine ilk boyayı sürdüler. Etkinliğe katılan öğrencilere ve vatandaşlara polis düdüğü, ıslak mendil ve broşürler hediye edildi. Aydın’da ve Türkiye’nin birçok yerinde eşzamanlı olarak düzenlenen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun büyük önem verdiği “Yaya Önceliği Kırmızı Çizgimizdir” etkinliği, yurt çapında ses getirdi ve büyük ölçüde amacına ulaştı.

Aydın Atatürk Kent Meydanı’ndaki etkinlikte basın mensuplarına etkinlikle ilgili açıklamalar yapan Aydın Valisi Hüseyin Aksoy şunları söyledi: İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun trafikle ilgili başlattığı çalışmalar kapsamında bugün biz de Aydın Meydanına kırmızı çizgimizi çektik. Öncelikle yayaların güvenliği oldukça önemli, sürücülerin dikkatini çekmesi ve daha duyarlı hale gelebilmesi bakımından bugün tüm ülkemizde olduğu gibi Aydın’da da böyle bir çalışmanın içerisinde yer aldık, özellikle sayın Bakanımızın 2019 yılından sonra trafikle ilgili başlatmış olduğu birçok kampanya ve çalışmalarla Türkiye genelinde olduğu gibi Aydın’da da trafik kazalarında önemli ölçüde düşüş var, hem kaza sayısında hem yaralanmalı ve ölümlü trafik kazalarında temennimiz bunu en asgari seviyeye indirebilmektir, ben özellikle bugün Sayın Bakan Yardımcımız Sn. Tayyip Sabri Erdil Bey’e de çok teşekkür ediyorum. Bugün bu kampanyada Aydın’da olması sebebiyle, bizlerin çalışmalarına vermiş olduğu desteklerden dolayı, sürücülerimizin yaya geçitlerinde daha dikkatli olması amacıyla bugün yaptığımız bu çalışmanın, toplumun tüm kesimlerince kanıksanması ve daha duyarlı hale gelinmesine katkı sunmasını diliyorum, bu konuda görev yapan başta Emniyet ve Jandarma teşkilatlarımızın değerli çalışanları olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum, bu işi hep birlikte başaracağız”

TRAFİK GÜVENLİĞİ STRATEJİ BELGESİ ÜRETİLDİ

Etkinliğe katılan İçişleri Bakan Yardımcısı Tayyip Sabri Erdil ise yaptığı açıklamada şunlara değindi: “Öncelikle ulusal ve yerel basınımızın kıymetli temsilcileri, değerli arkadaşlar Efeler Diyarı Aydın’da olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek isterim, bugün malumunuz biz İçişleri Bakanlığı olarak, ülkenin dört bir yanında Bakanımız Süleyman Soylu, Emniyet Genel Müdürümüz, Jandarma Genel Komutanımız, Bakanlığımızın üst düzey yöneticileri, hep beraber ülkenin dört bir yanında bir kampanyayı, bir eylemi, bir çalışmayı yürütüyoruz, bu çalışmada kırmızı çizgimizi oluşturmak, özellikle yaya güvenliği, öncelik yayaların olması kuralıyla alakalı bir kampanyayı sürdürmek ve geliştirmek için bir çalışmanın içerisindeyiz. Bildiğiniz gibi biz bugün bütün Valiliklerimizde, İllerdeki Emniyet Müdürümlerimiz ve Jandarma Komutanlarımız, ilçe kaymakamlarımız, hep beraber bugün sahadayız, daha yüksek bir farkındalık oluşturmak, dikkat çekmek amacıyla çalışmanın içerisindeyiz. 2017 yılından bu yana özellikle trafik kazalarına ilişkin, iyileştirmeleri sağlamak için İçişleri Bakanlığı olarak iyi bir kampanya, kapasite ve performans ortaya koyduk, ilk çalışma yine sn. bakanımızın talimatlarıyla trafik gün politika belgesi oluşturmak oldu, 2017’de böyle bir çalışma yapıldı, ardından 2018’de trafik kanununda yapılan bir değişiklikle yürürlüğe girdi, trafik güvenliğinde ve trafikte yayalara öncelik verilmesi konusunda yasal düzenleme yapıldı, 2018 yılından itibaren çok değişik kampanyalarla farkındalık oluşturmak, eğitim içerikli çalışmalar yapmak doğrultusunda kampanyalar yapıldı, 2018 yılında bu çalışmalar arasında 2019 yaya öncelikli trafik yılı edildi ve o istikamette çalışma yapıldı, trafik yoğunluğunun olduğu bayramlarda, yılbaşlarında ya da özel günlerde hep beraber bakanlık olarak sahaya çıkıp farkındalığı artırmak, denetim, eğitim, rehberlik odaklı çalışmaları sürdürdük, 2020 yılında da önemli projeler geliştirildi ve 2020 yılı içerisinde Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 2021-2023 yılları aralığı için çok temel bir “Trafik Güvenliği Strateji Belgesi” üretildi. Bu 2-3 yıllık süre içerisinde yapılacak çalışmalarda teknik düzenlemeler de dahil olmak üzere yol haritası oluşturuldu”

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.