Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

CHP’li Bülbül: Türkiye’de kadın olmak çok zor zenaat!

CHP’li Bülbül: Türkiye’de kadın olmak çok zor zenaat!
01 Nisan 2022 - 17:12

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifinin görüşmeleri sırasında konuştu. CHP’li Bülbül, “Kadın öldürülüyor, tehdit ediliyor, kadın taciz ediliyor ama uygulamada hâkim ve savcı bütün kararlarını kadını taciz eden, tehdit eden, şiddet uygulayan fail lehine kullanıyor.” değerlendirmesi yaparak liyakatin önemine vurgu yaptı.

“TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ İKLİMİ VAR MI?”
CHP’li Bülbül sözlerine şöyle devam etti:
“Türkiye’de kadın olmak çok zor. Neden zor? Türkiye’nin iklimine bakacaksınız. Türkiye’de demokrasi iklimi var mı? Cinsiyet eşitsizliği raporunda 156 ülke arasında 133. ülkeyiz. İklime bakın, demokrasi endeksinde ise, 2021 yılında 167 ülke arasında 103. sıradayız. Türkiye, 21 ülkenin bulunduğu Batı Avrupa ülkeleri arasında sonuncu.”

“2022 OCAK AYINDA 26 KADIN CİNAYETİ, 28 ŞÜPHELİ KADIN ÖLÜMÜ GERÇEKLEŞTİ”
“Kadınlara, gece yürüyüşü yaptığından dolayı 8 Mart’ta cop ile gaz ile polis şiddeti uygulanmadı mı? Uygulandı. Türkiye’de kadın olmak çok zor. 2002 ile 2021 yılı arasında Türkiye’de en az 7 bin 71 kadının yaşam hakkı ihlal edildi. 2021 yılında en az 175 kadın, iş cinayetleri sonucunda yaşamını yitirdi. 2021 yılında en az 339 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 790 kadına şiddet uygulandı. 2022 yılının ocak ayında 26 kadın cinayeti, 28 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Yani Türkiye’de, kadın olmak çok zor.”

“KADINA ŞİDDET ABARTILIYOR” DİYEN BİR CUMHURBAŞKANIMIZ VAR”
“Kadına şiddet abartılıyor’ diyen Türkiye’de bir cumhurbaşkanımız var. ‘Kadın erkek eşitliği fıtrata ters’ diyen bir cumhurbaşkanımız var. ‘Kadına iz bırakmadan dayak atmak mubah’ diyen belediye başkanı var. ‘Evdeki işler yetmiyor mu?’ diyen eski Çevre ve Orman Bakanı bir milletvekili var.”

“KARARLAR FAİL LEHİNE KULLANILIYOR”
“Takdiri indirim kadına yönelik şiddete eylemi yapan faile uygulanıyor. Bir de haksız tahrik indirimi var, kararlara bakıyorum, hakimlerin kararlarında yüzde 99’unda ‘haksız tahrik indirimi’ uygulanıyor. Kadın öldürülüyor, tehdit ediliyor, kadın taciz ediliyor ama uygulamada hakim ve savcı bütün kararlarını kadını taciz eden, tehdit eden, şiddet uygulayan fail lehine kullanıyor. Bu işin çözümü liyakatli hâkim- savcı, yargı bağımsızlığı ve yürütmeye bağlanmayan bir yargı ile çözülebilir.”

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.