Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Efeler Kaymakamı Şahin: Daima çiftçimizin yanındayız!

Efeler Kaymakamı Şahin: Daima çiftçimizin yanındayız!
30 Nisan 2020 - 12:06

AYDIN- Efeler Kaymakamı Cemal Şahin çiftçilere destek amaçlı bugün Efeler ilçesine bağlı Gölhisar Mahallesinde Enginar üreticileri muhtar Bülent Yalçın ve Ali Korkmaz’a ait enginar tarlalarında incelemelerde bulundu ve hasada katıldı.

Dünyada etkili olan ve Türkiye’de de 2 aydır ölümlere neden olan Korona virüs salgını, yaşam için en önemli icraat ve mesleğin tarımsal üretim olduğunu ortaya çıkardı. Efeler Kaymakamı Cemal Şahin görev yaptığı tüm ilçelerde tarımsal üretimin geliştirilmesine yönelik projeleri ve çiftçilere olan düşkünlüğü ile tanınan Kaymakam Cemal Şahin, mesaisinin önemli bir bölümünü tarla ve bahçelerde üretenlere ayırıyor.

Kaymakam Cemal Şahin “İnsan hayatının devamı için havadan sonra su ve gıdaya ihtiyaç olduğunu belirterek “Üretim olmazsa hayat biter. Üreten çiftçimiz baş tacıdır” dedi. Çiftçilerimizin üretmiş olduğu sakız, mor, bayram paşa ve hibrit türündeki enginarlar başta; İzmir, Bursa, İstanbul ve Ankara olmak üzere ülkemizin değişik bölgelerine gönderilmektedir. Türkiye’de üretilen enginarın %16,8 i Aydın’da üretilmektedir. Aydın ili enginar üretiminde büyük bir öneme sahiptir. İlimizde ise en çok üretim Efeler ilçemizin Gölhisar mahallesinde yetiştirilmektedir. Bursa’dan sonra ikinci sırada üretim Aydın ilinde Gölhisar mahallemizdedir. Enginar toprak altı gövdesi çok yıllık, toprak üstü organları tek yıllık olan baş ve yapraklarından çeşitli şekillerde faydalanılan bir sebze türüdür. Taze tüketiminin yanında konserve ve derin dondurulmuş olarak da kullanılmaktadır. Antioksidan kaynağı, karaciğer dostu ve doğal probiyotik olan enginar tam anlamıyla sağlık dostudur” diyerek sadece beslenmek için değil sağlık için de enginarın bolca tüketilmesini önerdi.

İncelemelerden sonra Mesutlu mahalle muhtarı Mehmet Çakıroğlu’nun proje kapsamında kurduğu Pita’ya serasında incelemelerde bulundu.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.