Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

“Kadın cinayetlerinin karanlık kökleriyle mücadele edilmelidir”

“Kadın cinayetlerinin karanlık kökleriyle mücadele edilmelidir”
31 Mayıs 2020 - 15:57

Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD), Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür, son bir hafta içinde Türkiye’nin çeşitli illerinde, peşisıra gündeme gelen kadın cinayetlerine dikkat çekerek, “Milletimiz ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerini mahkûm etmekte ve devlet kurumlarının ortaya koyduğu çözüm önerilerinin geliştirilmesini beklemektedir. Devletimiz, önleyici tedbirlerin daha da etkinleştirilmesinin yanında, kadın sorununun karanlık köklerine karşı tam bağımsız, özgür ve ileri bir toplum olmamızın yolunu çizen Cumhuriyet Devrimlerimize yeniden sarılarak, süreci bu yönde ilerletmenin adımlarını atmak zorundadır” dedi.

Prof. Dr. Tülin Oygür, bugün (31 Mayıs 2020) yaptığı yazılı basın açıklamasında, 24 Mayıs’tan bu yana 4 kadın cinayeti ile sarsıldıklarını belirterek, şunları ifade etti:

“24 Mayıs’ta Muğla’da boksör sevgilisi tarafından bıçaklanarak öldürülen Zeynep Şenpınar… 28 Mayıs günü Manisa’nın Şehzadeler İlçesinde, pompalı tüfekle yol ortasında öldürülen Gülnur Kocabaş… 29 Mayıs günü, tahminlere göre boşandığı eşi tarafından kendi evinde silahla öldürülen Nurcan Polat… 30 Mayıs günü Rize’nin Çayeli ilçesinde, 30 yıllık eşi tarafından bıçaklanarak öldürülen Rukiye Çerman ve daha öncesindeki niceleri… En temel insan hakkı olan yaşam hakları, sadece kadın oldukları için, insafsızca ellerinden alınan bütün kadınlarımıza tanrıdan rahmet; büyük acılar içinde geride kalan sevdiklerine ise dayanma gücü diliyoruz.”

Prof. Dr. Tülin Oygür, açıklamasında kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin, toplumların ağır sorunlardan biri olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Kadın cinayetleri, çağlar gerisinden günümüze uzanan bir insanlık suçunun adıdır. Öznesi, cinsiyeti yüzünden yani kadınlığı üzerinden hedef olan kadındır; fakat bu sorunun yarattığı sarsıntı, kadınıyla erkeğiyle bütün toplumu kuşatmaktadır. Milletimiz ülkemizde yaşanan kadın cinayetlerini mahkûm etmekte ve önlemesi için devlet kurumlarının etkili çözümler üretmesini beklemektedir.
Önemsenen demokratik kitle örgütleri, kamuoyunun tepkisine önderlik etmekte; çözüm yollarının araştırılmasında çalışmalar yürütmektedir. Tarihsel temelinde, kadını erkeğin ‘kulu’ olarak gören feodalitenin yattığı kadına yönelik şiddetin, bazı kadın örgütlerinin yaptığı gibi, ‘erkeği hedefe koyarak’ kadınla erkeği birbirine düşmanlaştıran nefret söylemleriyle ortadan kaldırılamayacağı ise aklı başında bütün kesimler tarafından dile getirilmektedir.”

Prof. Dr. Oygür, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yapılan bütün hukuki, idari, eğitsel çalışmaların önemli ve değerli olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
“6284 Sayılı ‘Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un uygulama ve işlevselliğini artıran çalışmaların ve başta ‘Kadın Destek Uygulaması’ (KADES) olmak üzere, şiddete maruz kalan kadına, kolluk güçlerinin ivedi şekilde ulaşmasını sağlayan yöntemlerin, sayısal karşılaştırmalara göre daha iyi sonuçlar verdiği de görülmektedir. Alınan önlemler, uygulamada çıkan aksaklıklar ve noksanlar giderilerek geliştirilmelidir.”

Kadın cinayetlerinin kökleri çok derinlerde olan bir sorun olduğunu vurgulayan Oygür açıklamasını şu sözlerle tamamladı:
“Emperyalist tahakkümün beslediği Ortaçağ karanlığı ve yaydığı kültürel yozlaşma, bu kökleri hala canlı tutmaktadır. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamış gözüken zengin Batı toplumlarında da kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin yaşanmasının nedeni budur. Nihai çözüme, emperyalizmin derinden beslediği feodal düşünce kalıplarının tümüyle yıkılarak; kadın ve erkeğin toplumsal yaşamda birbirine göre konumlarının, üretim ilişkileri düzleminde eşitlenmesi ve insanın özgürleşmesiyle ulaşılacaktır.”

CUMHURİYET KADINLARI DERNEĞİ GENEL MERKEZİ Bayındır 1 Sokak, 15/20 Kızılay/ANKARA | Tel: (312) 432 20 61 cumhuriyetkadinlari.org.tr

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.