Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Kuşadası Belediyesi’nin yıktığı villanın ruhsatı olduğu ortaya çıktı

Kuşadası Belediyesi’nin yıktığı villanın ruhsatı olduğu ortaya çıktı
13 Eylül 2020 - 14:27

Geçtiğimiz günlerde Kuşadası Belediyesi tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle yıkılan, yapımı öncesinde ve sonrasında medyalara konu olan 500 yıllık bir ağacın dibine yapılan villanın ruhsatı olduğu iddia edilerek Kuşadası Sosyal Medya Harekatı isimli Facebook sayfasında yayınlandı…

Kadınlar Denizi Mahallesi’nde Ceyda Baydur isimli turist rehberinin sabah sporu yaparken tesadüfen farkettiği 500 yıllık olduğu tahmin edilen zeytin “Anıt Ağaç”ın yanındaki villayı gördü, anıt ağaç olabileceğini düşünen Baydur durumu EKODOSD isimli çevreci sivil toplum kuruluşunun yetkiilerine bildirdi.

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü ve aralarında Prof. Dr. Hüseyin Cahit Şat’ın da bulunduğu uzman bir ekip ağacı yerinde görmek ve incelemek üzere anıt ağacın bulunduğu bölgeye gitti. Bölgeye varan ekip asırlık ağacın hemen dibine iki katı bir villanın yapıldığını görünce gözlerine inanamadı.

Dernek bunun üzerine anıt statüsüne alınması için Tabiat Varlıklarını koruma şube müdürlüğüne başvurarak konunun incelenmesi için istekte bulundu ve durumu bir dilekçe ile bildirdi.

VİLLA BİR SÜRE SONRA YIKILDI

Kuşadası Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğünün yaptığı incelemede bina ruhsatının 5 yıllık olduğu ve süresinin dolduğu belirtildi. 1500 yıllık olduğu tahmin edilen asırlık zeytin ağacının dibine inşa edilen villa Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin (EKODOSD) şikayeti üzerine villa sahibine yıktırıldı.

ŞİMDİ İSE RUHSATININ SÜRESİZ OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Kuşadası Sosyal Medya harekatı isimli Facebook sayfasında ise yapı için 2005 yılında ruhsat alındığı belirtilerek villanın ruhsatının belgesi paylaşıldı. Aynı sosyal medya sayfasında şu ifadelere yer verildi:

Ruhsat süresi doldu diyerek yıktırdıkları binanın ruhsatının var olduğu ortaya çıktı. Trt habere konu olan ve Trt haberde “Kaçak” olarak konu edilen zeytin ağacı yanında ki bina’nın kaçak olmadığının belgelerini sizlerle paylaşıyoruz. Kendisini kamuoyuna “Çevreci” olarak lanse etmesine madde madde cevap veriyoruz.

1-) Bina basına servis edildiği gibi kaçak değil aksine 2005 yılında ruhsat verilmiş yasal yapılmış bir binadır.

2-) Müteahhit firma projeyi çizen mimara hiçbir ağacın kesilmemesini istediğini projeyi ona göre çizmesini belirtiği halde mimarın sadece bir ağacın kesileceğini söylemesi üzerine firma yetkilisinin karşı çıkmasıyla belediyeden onaylanmış projenin değiştirildiği ve bu ağaç için projeden bir evin eksiltildiği belirtilmiştir. Binanın temel alanı 75 m2 iken 65 metrekare olarak yapılmıştır.

3-) Müteahhit firmanın ağaç kesilmeyecek diye belirttiği halde ağacı kesilecek şekilde projeyi çizen mimar şu an CHP meclis üyesi olan Ali Genç’den bilgi almak varken, Amacınız DOĞRU yapmak değil ŞOV yapmaktır.

4-) Müteahhit ağacın yaşını bildiğinden ve doğa severliğinden projeyi değiştirtmiş bu evi de kendine ayırmıştır. Uzmanını bularak ağacın bakım ve budamasını yaptırmış ağacı korumaya almıştır.

5-) Ağacın kökleri zarar görmesin diye temel kazmaya gerek duyulmayan radyan temel atılmıştır.

Ama siz yarın bu ağacın etrafında düzenleme yapar ‘Anıt ağacı koruma altına aldık’ diye poz poz fotoğraflar yayınlar, daha sonrada yıllardır arsa sahipleri ile yapımcının mahkemelik olduğu bu arazinin imarını da değiştirip yandaş bir müteahhitinize kıyak yaparsınız.

Anlıyacağınız Ömer  Günel’in burada ki amacı doğa severlik değil tam aksine hedef şaşırtmaktır.

Kamuoyunun bilgisine.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.