Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Otel çalışanlarına köle muamelesi mi yapılıyor?

Otel çalışanlarına köle muamelesi mi yapılıyor?
04 Ağustos 2021 - 16:40

Pandemi nedeniyle uzun süredir hiçbir gelir elde edemeyen, çalışan elemanların çoğunu işten çıkaran ve yasakların sona ermesiyle yeniden faaliyete geçen bacasız sanayi turizmin olmazsa olması otel personelleri, üç kuruş maaşa ve günde en az 12-14 saat arasında mesaide bulunuyor.

Turizm sektörünün emek yoğun yapısıyla genellikle istihdam yaratıcı bir sektör olarak kabul edilmesine karşın, istihdamın mevsimsel özellik taşıması birçok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de yaygın.
Mevsimsellik nedeniyle ise mevsimsel istihdam, eksik istihdam ve işsizlik ise sektör çalışanlarının en büyük sıkıntısı olarak karşımıza çıkıyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği tarafından hazırlanan otel çalışanlarının maruz kaldığı psikososyal faktörlerin değerlendirilmesi adlı doktora tezini hazırlayan Erkan Serdar Serter’in bilimsel olarak yayınlanan raporu aşağıdaki gibi:

RAPORUN ÇALIŞMA SAATLERİ İLE İLGİLİ BÖLÜMÜ

“Hizmet sektöründe yüksek kalite hedefi, uzun ve yoğun çalışma sürelerini de beraberinde getirmektedir. Bu konuda iki başlık öne çıkar: Vardiyalı çalışma ve uzun çalışma süreleri.
Vardiyalı çalışma, özellikle gece çalışması vücudun 24 saatlik biyolojik ritmini ve uyku düzenini bozar. Çalışma süresinin uzun olması pek çok güvenlik ve sağlık sorununa zemin hazırlar. Gece çalışması, uyku ve sindirim sistemi bozuklukları ve genel yorgunluk haliyle ilişkilendirilir.
Uzun çalışma süreleri açısından değerlendirilecek olursa; otel ve restoranlarda haftalık çalışma süreleri Avrupa genelinde, birkaç AB ülkesi hariç̧, diğer sektörlerdeki genel haftalık
çalışma sürelerinden ortalama 2,2 saat daha fazladır. Sektörde, hem vardiyalı çalışma, hem de gece çalışması yaygındır. Çalışma süreleri uzun, dinlenme araları kısadır. Hafta sonu izinleri, bayram ve resmi tatil izinleri genellikle toplu olarak kullanılır, hatta çoğu zaman kullanılmaz. Mevsimlik çalışanlar yıllık izin hakkı da kazanamazlar.
Özellikle restoran ve mutfak bölümlerinde çalışanlarda, sabah kahvaltı saatinden önce sabah 6.30 veya 7.00’de başlayan mesai, öğleden sonra verilen 3-4 saatlik ara ile akşam yemeğinin de dâhil olduğu 21.00, 22.00 saatlerine kadar sürmektedir. Bu çalışma temposu, çalışanın sosyal ve özel hayatını tamamen iş hayatına göre şekillendirmesine, genellikle gerekli dinlenmeye, ailesine ve sosyalleşmeye ayıracak vakti kalmamasına neden olmaktadır.”

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.