Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Satışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe dikti

Satışlarda Apple’ı geçen Xiaomi, gözlerini daha yükseğe dikti
22 Temmuz 2021 - 8:48

Yılın ilk yarısı raporunda pazar payını artırarak Apple’ı geçen Xiaomi’nin sonraki hedefi yükseklerde. Görünüşe göre şirket bundan fazlasını istiyor.

Bu hafta yayımlanan rapor, Xiaomi’nin akıllı telefon satışlarında Apple’ı geçerek listenin ikinci sırasına geldiğini gösteriyordu. Son rapora göre pazar payı oranını yüzde 17’ye çıkaran Xiaomi’nin sonraki hedefi ise oldukça iddialı.

Sonraki jenerasyon iPhone olması beklenen iPhone 13, sürpriz olarak always on screen teknolojisini getirebilir. İşte ekrandan beklentiler.

Xiaomi, telefon satışlarında Çin’in zirvesini hedefliyor
Pek çok sektörde olduğu gibi teknoloji sektöründe de Çin inanılmaz bir pazar. Potansiyel müşteri sayısının çok fazla olmasıyla birlikte katı bir yönetim uygulayan ülkede Xiaomi öne çıkan üreticilerden biri. Çin merkezli şirket bugüne kadar dünya geneline fiyat/performans noktasında adını duyurdu. Bunu yaparken Çin’de de önemli başarılar elde etti.

xiaomi-applei-ikincilik-koltugundan-etti
Akıllı telefon satış rakamlarında Apple’ı geçen Xiaomi’nin sonraki hedefi Çin’de en çok satan telefon üreticisi olmak. Xiaomi’nin şirket politikası ile Çin’deki kullanıcıların alışveriş alışkanlığı geçen yıla kadar çelişiyordu. Yapılan araştırmalar, yeni bir telefon almayı düşünenlerin internetten almak yerine mağazadan almayı tercih etmesi Xiaomi’nin politikasıyla çelişiyordu.

Xiaomi’nin planları arasında fiziksel mağazaları artırmak var
Xiaomi geçen yıla kadar maliyetleri düşük tutmak için satışlarını online ağırlıklı yapıyordu. Şirket, fiziksel mağazaların Çin’deki potansiyelini fark edince durum değişti. Neticede Xiaomi, Çin’de en çok satan olmak istiyorsa fiziksel mağazalarının sayısını artırmalı.

Şirketin CEO’su Lei Jun, beklendiği gibi fiziksel mağaza politikasını destekliyor. Görünüşe göre ilerleyen zamanda Çin başta olmak üzere fiziksel mağazaları seven ülkelerde bu satış noktalarına önem verilecek.

Xiaomi’nin ürettiği telefonlar segmentlere ayrılırken iPhone’lar için pek bir ayrım söz konusu değil. Yine de Xiaomi, en azından satış rakamları konusunda Apple’ı sollamayı başardı. İlerleyen günlerde Çinli şirketin ne tür bir yola gireceğini göreceğiz.
Kaynak: shiftdelete.net

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.