Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Süleyman Soylu Adnan Menderes Müzesi’nde!..

Süleyman Soylu Adnan Menderes Müzesi’nde!..
12 Eylül 2020 - 17:32

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Aydın Çakırbeyli’de yapımı devam eden ve kısa bir süre sonra açılışı yapılması beklenen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nde incelemelerde bulunmak üzere Aydın’da.

İzmir’e tayini çıkan önceki Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger’in özel olarak ilgilendiği ve yapımında büyük emek sarfettiği Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’nin inşaatının açılışına  kısa bir süre kala İçişleri Bakanı Süleyman Soylu durumu yerinde incelemek üzere Aydın’ a geldi.

Bir dizi temaslarda bulunmak için Aydın’a gelen Bakan Soylu, Aydın Valiliği’nde Ege Bölge Güvenlik Toplantısı’na başkanlık etti. Soylu, Külliye Camii’nde Cuma namazının kılınmasının ardından Koçarlı’da yapımı tamamlanma aşamasına gelen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi’ni ziyaret etti.

İçişleri Bakanı Soylu Ak Partililerin büyük bir coşkusuyla karşılandı, Aydın Valiliği’nde tören kıtasını selamlayan Soylu’yu, Ak Parti Aydın Milletvekilleri Mustafa Savaş, Metin Yavuz, Rıza Posacı, Aydın İl Başkanı Ömer Özmen başta olmak üzere partinin her görev yapan partililer, Ak Partili Belediye Başkanları ve vatandaşlar da sevgi gösterilerinde bulundu, Bakan Soylu ile fotoğraf çektirmek isteyen partililer arasındaki yarış zaman-zaman izdihama yol açtı. Basın Mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği ziyaret boyunca zaman zaman zor anlar yaşandı…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, müzedeki incelemelerinin ardından yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın talimatıyla planlanan Adnan Menderes Müzesi ile geldiğimiz son durumu tespit için hem de bundan sonraki çalışmaları Valimiz ile çalışmaları değerlendirmek için buradayız. Müzemizin 16-17 aydır gerek içi gerek dışı ile ilgili epey bir yol alındı. Buranın mimarisi rahmetli Adnan Menderes’in dedesinin evinin mimarisi olarak gerçekleştirildi. İçeride tüm detayların tamamı var. Aynı zamanda da bir müze olarak kimliğini, benliğini Adnan Menderes’in Türkiye’de neyi ifade ettiğini ortaya koymaya çalışan tüm değerlendirmeleri arkadaşlar gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Aynı zamanda o dönemde yaşayan tanıklıklar var, onlar ifade ediliyor. O dönemle ilgili 3 ayrı çalışma yapılıyor. Doğumu, kişiliği, hayatı, siyaset ve iktidarı oradan da 1960 darbesi. 3 dönem üzerinde oturtuluyor. Cumhurbaşkanımızın talimatları içerisinde hepimiz çok titiz bir çalışmayı gerçekleştiriyoruz. Buradaki muradımız 1960 darbesi, sadece Türkiye’de demokrasinin ve milletin iradesini, sandığı, Türkiye’nin büyüme ve kalkınma yolculuğunu infal etmedi. Onu ortadan kaldırma girişimi ve adı değildi. Başka bir şey daha yazdı. 1960 darbesi ki; bu müze bunu anlatacak. Hevesimiz, heyecanımız, arzumuz budur. Yarın da 12 Eylül. Allah milletimize hem bedeli, hem acısı ağır, hem de hiç hak etmediği ızdıraplar, hadiseler yaşatmasın” dedi.

“ADALETİN NE DEDİĞİNE BAKMAK LAZIM”

Türkiye gündemini uzun süredir meşgul eden Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ile ilgili iddialar ile ilgili soruları da yanıtlayan Bakan Süleyman Soylu, “Didim Belediyesi’nde müfettişlerimiz var, incelemeler yapıyorlar. Sosyal medyanın peşine takılıp mahcup olmamak lazım. Adaletin, hukukun ne dediğine hep beraber bakalım. Süreç işliyor, sadece bu belediye için değil hangi belediye için böyle bir şikayet gelirse incelemeler yapılır. Resmi makamların ne sonuç verdiğine bakalım” diye konuştu.

“EROL MÜTERCİMLER TAHRİK ETMEYE ÇALIŞTI”

Gazetecilerin TV yorumcusu ve eski ordu mensubu Erol Mütercimlerin geçtiğimiz günlerde İmam Hatipler ile ilgili yaptığı talihsiz açıklamalarla ile ilgili soruları üzerine İçişleri Bakanı Soylu: “Milletimiz gerekli cevabı verdi. Türkiye’yi bu kadar farklı düşüncelere savurmak, iyi niyetli bir girişim değildir. Reddetmenin bile hafif olabileceği bir davranış biçimi. Tüm bunların ahlaki olduğu hem de hukuki boyutu olması gerektiğini düşünenlerdenim. Geçmiş dönemin, eski Türkiye’nin, eski anlayışının, Türkiye’deki vesayet odaklarının içimizdeki meseleleri kendimizin tartışmasını engellemek için tahrik etmeye çalıştı. Başka bir noktaya baktırmak istediği, hedeflerimizden, vizyonumuzdan, ayırmak istediği o anlayışın bir tezahürü olarak görüyorum. Bunlar eski dönemin tortularıdır. Millet bu tortuları ak pak beyaz oyları ile temizleyip atmaktadır.” dedi.

Bakan Süleyman Soylu yapmış olduğu inceleme, temas ve görüşmelerin ardından gelmiş olduğu minibüsle İzmir Adnan Menderes Havaalanına oradan da Ankara’ya geçmek üzere Aydın’dan ayrıldı.

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.