Aydın Olay, Efeler Haberleri, Güncel Son Dakika, Gündem

Uzman İsimden Korkutan Maske Uyarısı: Ölümcül Olabilir

Uzman İsimden Korkutan Maske Uyarısı: Ölümcül Olabilir
19 Mayıs 2020 - 12:50

Herkesin maske kullandığı corona virüsü salgını günlerinde maske kullanımı için çok önemli bir uyarı yapıldı. Buna göre Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakan maske ile spor yapmanın ölümcül olabileceğini belirtti.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sezai Taşbakna maskeler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Taşbakan açıklamalarında maske kullanımındaki detaylara değindi ve ölümcül olabileceğine ilişkin uyarı yaptı.

ANİ ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR”
Prof. Dr. Taşbakan açıklamalarında “N95 tipi maskeler, nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor. Uzun süre kullanımı sonrası kanda karbondioksit dediğimiz zararlı gazın birikmesi söz konusu. Bu zararlı gazda baygınlığa, ani ölümlere neden olabilir” ifadelere yer verdi.

Prof. Dr. Taşbakan açıklamalarında açık alanda kalabalık ortamda spor yapacak kişilerin sosyal mesafe kuralına dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Kalabalık ortamda, 1.5 metrelik mesafeyi koruyarak, cerrahi maske takarak spor yapılabilir. Biz, sağlık çalışanlarının kullanması gereken daha gelişmiş maskeleri kullanmamasını söylüyoruz, çünkü bunlar sanıldığı gibi kişiyi çok fazla korumuyor”

“BU MASKELER KULLANILMASI GEREKEN MASKELER DEĞİL”
“Bizim halka önerdiğimiz maskeler, cerrahi maskelerdir. Fakat insanlar, farkında olmadan bizim sağlık çalışanlarımızın hastaya müdahale ederken taktığımız maskeleri takıyor. Bu maskeler, normal hayatta hiç kullanılması gereken maskeler değil.

“ZARARLI GAZIN BİRİKMESİ SÖZ KONUSU”
Bu maskelerin dezavantajı şu; nefes alıp verirken nefese bir miktar engel oluyor, verdiğimiz nefesin bir kısmını tekrar solumak zorunda kalıyoruz. Uzun süre takıldığı zaman kanda karbondioksit dediğimiz zararlı bir gazın birikmesi söz konusu.

“CİDDİ HAYATİ RİSK TAŞIR”
Bu zararlı gazda; hayati tehlikenin ortaya çıkmasını sağlayarak, ölüme kadar neden olabilecek kanda yükselmelere sebep olabilir. Baygınlık, ani ölüm gibi sonuçların yaşanmasına neden olur. Özellikle spor yapan insanlarda bu maskelerin kullanılması ciddi hayati risk taşır”

KÖŞE YAZARLARI

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.