Connect with us

Gündem

Vali Canbolat’tan jet hızında iade-i ziyaret

Yayıncı

on

Aydın Valisi Yakup Canbolat, Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’a iade-i ziyarette bulundu.  Önceki gün ise Başkan Deniz Atabay çiçeği burnunda Aydın Valisi’ne hoşgeldiniz ziyaretinde bulunmuştu.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Bursa Valisi iken, Aydın Valiliği’ne atanan Yakup Canbolat, kendisini makamında ziyaret eden Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’a iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcıları Zeynel Şener, İbrahim Metin Başer, Yusuf Deveci, Aydın Valisi Yakup Canbolat ve kendisine eşlik eden Didim Kaymakamı Can Kazım Kuruca’yı Didim Belediyesi bahçesinde karşıladılar.
Nezaket çerçevesinde gerçekleşen ziyaretin ardından Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Aydın Valisi Yakup Canbolat’a teşekkür etti.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yerel seçim takvimi yılbaşında başlayacak

Yayıncı

on

Olay

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yerel seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağını açıkladı. Deprem bölgesinde eksiklik varsa giderileceğini belirten Yener, “Mükerrer oy kullanılması mümkün değil” dedi.

Deprem bölgesiyle ilgili de “Depremzedeler için rahatça adres taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz” dedi. Hürriyet’e konuşan Yener, “YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız. Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almış ise, askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.” Elektronik uygulamaya ilişkin de konuşan Yener, “Belki pilot olarak yasal düzenleme yapılır. Oda seçimlerinden ya da parti kongrelerinden başlayıp sonrasında yapılan seçimlerde de uygulanabilir. Biz buna ilişkin çalışmalarımızı yapıp, üniversitelerimizden, ilgili odalardan, bilişim uzmanlarından da görüş alıp, bir yol haritası çizmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

1. Efeler Kitap Günleri start alıyor

Yayıncı

on

Olay

Efeler Belediyesi’nin düzenlediği kentin ilk kitap fuarı başlıyor. “1. Efeler Kitap Günleri” usta yazarlar Ahmet Ümit ve Ayşe Kulin’in katılımıyla kapılarını açacak.
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ilçenin kültür-sanat yaşamına farklı bir boyut kazandırıyor. 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Pınarbaşı Mesire Alanı’nda Efeler halkı edebiyatın zengin dünyasıyla bir araya geliyor. 90 yayınevinin stant kuracağı 1. Efeler Kitap Günleri’nde Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Sunay Akın, Nilgün Ilgaz, Sedef Kabaş, İlhan Şeşen ve Saygı Öztürk gibi farklı alanlarda kıymetli isimler yer alacak. Fuar boyunca 100 yazar; imza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Efeler’e kitapların eşsiz dünyasında 10 gün yaşatacak.
BAŞKAN ATAY: “KİTAPSEVERLER İÇİN EŞSİZ OLACAK”
Kitapseverleri doğayla bütünleştirecek olan “1.Efeler Kitap Günleri” hakkında konuşan Başkan Mehmet Fatih Atay, “Efeler’i ‘Marka Kent’ yapmak için mesai arkadaşlarımla birlikte çok çaba sarf ediyoruz. Hizmete açtığımız her projede sizlerin hayatını her açıdan daha konforlu bir hale getirmek için çalışıyoruz. 1. Efeler Kitap Günleri’nde birbirinden kıymetli 100 usta yazarı kentimizde ağırlayacağız. Kitapseverler için eşsiz bir süreç olacak. Bu anlamlı etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluk duyacağız. Tüm bilgi kâşiflerini kitap günlerimize davet ediyorum” diye konuştu.
FUARDA NELER OLACAK?
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin’in katılımıyla 29 Eylül saat 15.00’te açılacak fuarın ilk gün programında; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin ve Özlem Şahin saat 16.00’da kitapseverlere imza dağıtacak. Şair Ahmet Telli de saat 17.00’de “Şiir Dinletisi” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek.
Fuarın 2’nci günü Gazeteci-yazar Kürşat Başar saat 15.00’te “Sanat ve Edebiyat”, Mustafa Balbay saat 16.00’da “Cumhuriyet: Yüzyıllık Destan”, Mine Kırıkkanat 17.00’de “Türkiye’nin Geleceği” isimli söyleşileriyle düşüncelerini paylaşacak.
1. Efeler Kitap Günleri’nin 3’üncü gün programında ise; Dr. Ceyhun İrgil saat 15.00’te “Genç Cumhuriyet’in vicdan Serüveni”, usta sanatçı Suat Suna saat 16.00’da “Müzik ve Edebiyat”, Metin Uca saat 17.00’de“Metin Uca ile Atatürk’ün İzinde Geçmişten Geleceğe” adlı söyleşilerle fuarda yer alacak.
Fuarın 4’üncü gününde ise saat 18.00’de gazeteci Özlem Gürses “Gençlerin Kalmak İsteyeceği Memleket” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü Büşra Elmaskaya’nın yapacağı, Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede ve Nazif Uslu’nun konuşmacı olarak katılacakları “Oyun Yazarlığı Sahneleme ve Tiyatronun Ekonomi-Politiği” isimli söyleşi de aynı saatte düzenlenecek.
Gülhan Taşkın İkiz’in moderatörlüğünde yazar Zehra Ünüvar’ın konuk olacağı “Çocuk Edebiyatında Hassasiyet” isimli söyleşi fuarın 5’inci günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek.
Yazar Tahsin Şimşek 4 Ekim Çarşamba günü kitap günleri kapsamında okurlarla buluşacak. Şimşek saat 17.00’de “Aydın’da Mitoloji ve Sanat” isimli söyleşide konuşacak. Esra Sağlık ve Mustafa Ünver 5 Ekim Perşembe günü saat 17.00’de “Güzün Şiiri mi, Şiirin Güzü mü?” adlı söyleşide yer alacak. Saat 18.00’de ise Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, “Ülkemizde Siyaset ve Demokrasi” isimli söyleşide konuşacak. 6 Ekim Cuma Günü saat 15.10’da tiyatrocu Özgür Özgülgün “Özgür Abiyle Tarihe Yolculuk” isimli söyleşiyi gerçekleştirecek. Aynı gün saat 16.00’da usta şair Sunay Akın, “Yüz Yüze” isimli söyleşide konuşacak. Nasuh Mahruki saat 17.00’de “Türkiye Depremlere Neden Hazırlanamıyor, Nasıl Hazırlanabilir?” adlı söyleşinin konuğu olacak. Ahmet Zeki Muslu ve Zehra Ünüvar ise saat 18.00’de “Ahmet Muslu Romanlarında tarihsel izlek” konusunu işleyecek.
Fuarın 9’uncu gününde de birbirinden kıymetli isimler, imza dağıtacak ve söyleşiler ile konukların zihinlerinde yeni bakış açıları inşa etmeye devam edecek. Türk edebiyatının duayen isimlerinden Ataol Behramoğlu, saat 13.00’te “Şiir, Yaşam ve Toplum Üzerine” isimli söyleşide Efeler halkı ile bir araya gelecek. Aynı gün saat 14.00’te şair-yazar Tuğrul Keskin, “Tuğrul Keskin’le Şiir ve Hayat Üzerine” adlı söyleşide söz alacak. Etkinliklerin devamında saat 15.00’te Gazeteci-yazar Sinan Akyüz, “Bosna’da Savaşın Unutulan Çocukları”, saat 16.00’da yazar Buket Uzuner, “Edebiyatta İklim Krizi”, Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanınan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı ise saat 17.00’de “Cumhuriyet’in 100. Yılında Mavi Vatan” isimli söyleşiler gerçekleştirilecek.
Festival havasında geçmesi beklenen fuarın kapanış gününde ise program yapımcısı, gazeteci ve yazar Bedia Ceylan Güzelce, saat 14.00’te “Yazar ve Radyocu Kimliğiyle Bedia Ceylan Güzelce” isimli söyleşide konuşacak. Saat 15.00’te ise gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, “Türkiye Nasıl Yeniden Ayağa Kalkar” konulu söyleşide fikir ve düşüncelerini misafirlerle paylaşacak.

Okumaya devam et

Gündem

Başkan Çerçioğlu’ndan Nazilli’ye Mevlid Kandili çıkarması

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Mevlid Kandili sebebiyle kent genelinde 28 farklı noktada helva hayrı gerçekleştirdi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Uzun Çarşı’daki helva hayrına katılarak vatandaşların Mevlid Kandili’ni tebrik etti. 

Nazilli ilçesi Uzun Çarşı’da helva hayrına katılan Başkan Çerçioğlu’na; CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ile CHP Nazilli İlçe Başkanı Naim Atmaca da eşlik etti. 

Çerçioğlu, vatandaşların Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerini dinledi ve esnafa hayırlı işler diledi. Vatandaşlar il genelinde birçok noktada gerçekleştirilen helva hayrı için duyarlılığından dolayı Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Reklam
Okumaya devam et

Çok Okunanlar