Connect with us

Gündem

Onlar Türkiye çöl olmasın deyi uğraşıp duru, ama takan kim?..

Yayıncı

on

TEMA Vakfı 13 -19.Kasım Erozyonla Mücadele Haftasını 30 yılın ardından yeniden “Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla karşıladı. Ülkemizin dört bir yanında TEMA Vakfı gönüllüleri, hafta boyunca, çevrimiçi webinar, stant çalışmaları, eğitim sunumları ve toprak yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklerle kamuoyunun dikkatini tüm canlılara hayat veren toprağın, suyun, ormanın, havanın önemine ve insan kaynaklı iklim krizine dikkat çekmeye çalıştı.
Aydın İsmet Sezgin Parkında toplanan TEMA Vakfı gönüllüleri; Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, Polis Teşkilatımızın sağladığı güvenlik tedbirleri ile Batı Gazi Bulvarını takiben, Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz SANCAR Matematik Parkına kadar “Toprak Yürüyüşü” yaptı. Park’ta yürüyüş katılımcılarına TEMA Vakfı, İklim krizi, konularında bilgi verildi.
İklim krizi ile ilgili görüşlerini sorulan TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Önce uluslararası Paris anlaşmasını, sonrada çözümlerini anlattı; “2015 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te, 197 ülkenin katılımı ile BM İklim Değişikliği Konferansı’nın 21.si gerçekleştirilmiştir. Bu konferansa katılan ülkeler arasında ülkemiz Türkiye de yer almıştır..
İklim krizinin önüne geçmek ve ortalama hava sıcaklığı artışını 1.5 santigrat derece ile sınırlandırmak, mümkünse 2 santigrat derecenin üstüne çıkmamak amacıyla 192 ülke bir anlaşma imzalamıştır.
Türkiye, 2015 yılında Paris Anlaşması’nı imzalayarak destek vermiş, ancak iç hukuk onay süreci devam etmiş, 7 Ekim 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile anlaşma onaylanarak iç hukukumuz da resmiyet kazanmıştır.
Anlaşma, küresel sıcaklık artışını endüstri öncesi seviyelere göre 2°C’nin altında tutma hedefini taşımaktadır. Ayrıca, 1.5°C’lik bir sınırlamanın sağlanması için de çaba gösterilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Anlaşma, ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma taahhütlerini içerir.
Türkiye, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının artışını %21 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuş ve bu taahhüdünü daha sonradan güncelleyerek %41’e çıkarmıştır.
İklim krizinin etkisiyle; ülkeler küresel iklim krizine çare ararken; Amerika’da, Avusturalya’da, Avrupa’da ve ülkemizde orman yangınları yaşandı. Doğu Afrika’da 20 milyon kişi kuraklık ve diğer doğa olaylarının etkisiyle gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldı. Pakistan’da yağmurlar yoğun seller, on milyonlarca kişiyi etkiledi .Milyonlarca kişi yerinden, çok sayıda kişi canından oldu. Somali’de, Kenya’da milyonlarca kişi kıtlığın, açlığın etkisiyle ülke içinde göç etti komşu ülkelere sığındı.
Ülkemizde İklim krizine karşı koymanın çaresi; Topraklarımıza, mevcut su ve orman varlıklarımıza sahip çıkmaktır. Öncelikle, eğimi %15 daha büyük arazilerde eş yükselti eğrilerine göre teraslama yapılarak, vakit yitirilmeden fidan dikilmeli, dikilen fidanlara bakılmalıdır. Yol kenarları üç, dört sıra ağaçlandırmak, öncelikle ve ivedilikle, nehir ve akarsu havzaları, baraj çevreleri ağaçlandırılmalı, nehir, baraj çevreleri ve orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmemelidir. Köy ve mahalle yollarının genişleyeceği de düşünülerek komşu mülkiyet sahiplerine gelir getirecek fidanlar dikilmeli, dikilecek fidanlar görünüm güzelliği oluşturmalıdır.
Şehirlerimizde betonsuz, geniş parklar, toplantı alanları oluşturulmalı, yağmur suları kanalizasyon sisteminden ayrılmalı, depolanmalı, göletler oluşturulmalı, park ve bahçelerin sulanması için kullanılmalıdır.
Devletimiz ve yerel yönetimler, temiz enerji için devlet binalarında ve konutlarda güneş enerji panelleri yapılmasına zorunluluk getirmeli, teknik ve ekonomik destek vermelidir.
İklim krizi ve küresel iklim değişikliğinden kurtulmanın yolu, fosil yakıtlardan uzaklaşmaktan geçmektedir” dedi. Katılımcılara, güvenliği sağlamada özverili çalışan, destek olan, polislerimize teşekkür etti.

Türkiye Çöl Olmasın.
Mehmet ÖZDEMİR TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydınlı genç işadamlarından Çerçioğlu’na ziyaret

Yayıncı

on

Olay

Aydın Genç İş İnsanları Derneği’nin yeni seçilen yönetim kurulu, yönetim kurulu başkanı Taşkın Cerit önderliğinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’na nezaket ziyaretinde bulundu.

Ziyarette Cerit, Çerçioğlu’nu Aydın’da gerçekleştirdiği başarılı çalışmalar ve hizmetlerden dolayı kutladı. Çerçioğlu, göreve seçilen Cerit ve yönetim kurulu üyelerini tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Büyükşehir Belediyesi: Bütçemiz o kadar değil!..

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı, bir basın açıklaması yayımladı. Açıklamada şunlara yer verildi:

Bazı basın-yayın organlarında AK Parti Büyükşehir Belediye başkan adayının Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığımızın bütçesine yönelik gerçeği yansıtmayan açıklamaları yer almış ve bu açıklamanın yapılması zaruriyeti doğmuştur.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bütün birimlerinin bütçeleri büyük bir titizlikle hazırlanmakta, Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nce onaylanmaktadır. Bütçe gerçekleşmeleri de yine belediye meclis üyelerinden oluşan denetim komisyonunca yıllık olarak şeffaf bir şekilde incelenip rapora bağlanmaktadır.

Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı bütçesi, AK Parti Büyükşehir Belediye başkan adayının iddia ettiği rakam değil, bunun 15’te 1’idir. Bu bütçenin yarısı personel giderlerine, yüzde 20’si araç kiralama giderlerine, yüzde 15’i makine ve teçhizatlarının bakım, onarım ve alımına ayrılmış; kalan miktar resmi ilan ve sair giderlere harcanmaktadır.

Reklam

Yanlış bilgi barındıran bu açıklamalara itibar edilmemesini kamuoyunun doğru bilgilenmesi adına saygıyla sunarız.

Okumaya devam et

Gündem

Savaş’tan 10 bin konut müjdesi!

Yayıncı

on

Olay

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Savaş, büyükşehir belediyesi olarak 17 ilçede ilk etapta 10 bin sosyal konut yapacağının müjdesini verdi.
Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Savaş, projelerine bir yenisini daha ekledi. Vatandaş odaklı projeleriyle Aydınlıların takdirini toplayan Savaş, 17 ilçede yapmayı planladığı sosyal konut projesini açıkladı. Büyükşehir belediyesi olarak 10 bin sosyal konut inşa edeceğinin sözünü veren Savaş, “10.000 Sosyal Konut İnşa Ediyoruz! Aydınımızın 17 ilçesinde Büyükşehir Belediyemiz tarafından 1. etapta inşa edeceğimiz 10.000 sosyal konutu siz değerli hemşerilerimize sunuyoruz. Farklı tiplerde tasarlanmış, depreme dayanıklı sosyal konut projemiz için Nisan ayından itibaren tüm ilçelerimizde talep toplamaya başlayacağız. Projemiz sayesinde ev sahibi olmayan vatandaşlarımız uygun ödeme koşullarıyla konut sahibi olacak. Hazırlıklarımızı tamamladık, sizin için çalışıyoruz. Biz hazırız, Aydın hazır.” dedi.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar