Connect with us

Gündem

1. Efeler Kitap Günleri start alıyor

Yayıncı

on

Efeler Belediyesi’nin düzenlediği kentin ilk kitap fuarı başlıyor. “1. Efeler Kitap Günleri” usta yazarlar Ahmet Ümit ve Ayşe Kulin’in katılımıyla kapılarını açacak.
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ilçenin kültür-sanat yaşamına farklı bir boyut kazandırıyor. 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Pınarbaşı Mesire Alanı’nda Efeler halkı edebiyatın zengin dünyasıyla bir araya geliyor. 90 yayınevinin stant kuracağı 1. Efeler Kitap Günleri’nde Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Sunay Akın, Nilgün Ilgaz, Sedef Kabaş, İlhan Şeşen ve Saygı Öztürk gibi farklı alanlarda kıymetli isimler yer alacak. Fuar boyunca 100 yazar; imza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Efeler’e kitapların eşsiz dünyasında 10 gün yaşatacak.
BAŞKAN ATAY: “KİTAPSEVERLER İÇİN EŞSİZ OLACAK”
Kitapseverleri doğayla bütünleştirecek olan “1.Efeler Kitap Günleri” hakkında konuşan Başkan Mehmet Fatih Atay, “Efeler’i ‘Marka Kent’ yapmak için mesai arkadaşlarımla birlikte çok çaba sarf ediyoruz. Hizmete açtığımız her projede sizlerin hayatını her açıdan daha konforlu bir hale getirmek için çalışıyoruz. 1. Efeler Kitap Günleri’nde birbirinden kıymetli 100 usta yazarı kentimizde ağırlayacağız. Kitapseverler için eşsiz bir süreç olacak. Bu anlamlı etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluk duyacağız. Tüm bilgi kâşiflerini kitap günlerimize davet ediyorum” diye konuştu.
FUARDA NELER OLACAK?
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin’in katılımıyla 29 Eylül saat 15.00’te açılacak fuarın ilk gün programında; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin ve Özlem Şahin saat 16.00’da kitapseverlere imza dağıtacak. Şair Ahmet Telli de saat 17.00’de “Şiir Dinletisi” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek.
Fuarın 2’nci günü Gazeteci-yazar Kürşat Başar saat 15.00’te “Sanat ve Edebiyat”, Mustafa Balbay saat 16.00’da “Cumhuriyet: Yüzyıllık Destan”, Mine Kırıkkanat 17.00’de “Türkiye’nin Geleceği” isimli söyleşileriyle düşüncelerini paylaşacak.
1. Efeler Kitap Günleri’nin 3’üncü gün programında ise; Dr. Ceyhun İrgil saat 15.00’te “Genç Cumhuriyet’in vicdan Serüveni”, usta sanatçı Suat Suna saat 16.00’da “Müzik ve Edebiyat”, Metin Uca saat 17.00’de“Metin Uca ile Atatürk’ün İzinde Geçmişten Geleceğe” adlı söyleşilerle fuarda yer alacak.
Fuarın 4’üncü gününde ise saat 18.00’de gazeteci Özlem Gürses “Gençlerin Kalmak İsteyeceği Memleket” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü Büşra Elmaskaya’nın yapacağı, Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede ve Nazif Uslu’nun konuşmacı olarak katılacakları “Oyun Yazarlığı Sahneleme ve Tiyatronun Ekonomi-Politiği” isimli söyleşi de aynı saatte düzenlenecek.
Gülhan Taşkın İkiz’in moderatörlüğünde yazar Zehra Ünüvar’ın konuk olacağı “Çocuk Edebiyatında Hassasiyet” isimli söyleşi fuarın 5’inci günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek.
Yazar Tahsin Şimşek 4 Ekim Çarşamba günü kitap günleri kapsamında okurlarla buluşacak. Şimşek saat 17.00’de “Aydın’da Mitoloji ve Sanat” isimli söyleşide konuşacak. Esra Sağlık ve Mustafa Ünver 5 Ekim Perşembe günü saat 17.00’de “Güzün Şiiri mi, Şiirin Güzü mü?” adlı söyleşide yer alacak. Saat 18.00’de ise Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, “Ülkemizde Siyaset ve Demokrasi” isimli söyleşide konuşacak. 6 Ekim Cuma Günü saat 15.10’da tiyatrocu Özgür Özgülgün “Özgür Abiyle Tarihe Yolculuk” isimli söyleşiyi gerçekleştirecek. Aynı gün saat 16.00’da usta şair Sunay Akın, “Yüz Yüze” isimli söyleşide konuşacak. Nasuh Mahruki saat 17.00’de “Türkiye Depremlere Neden Hazırlanamıyor, Nasıl Hazırlanabilir?” adlı söyleşinin konuğu olacak. Ahmet Zeki Muslu ve Zehra Ünüvar ise saat 18.00’de “Ahmet Muslu Romanlarında tarihsel izlek” konusunu işleyecek.
Fuarın 9’uncu gününde de birbirinden kıymetli isimler, imza dağıtacak ve söyleşiler ile konukların zihinlerinde yeni bakış açıları inşa etmeye devam edecek. Türk edebiyatının duayen isimlerinden Ataol Behramoğlu, saat 13.00’te “Şiir, Yaşam ve Toplum Üzerine” isimli söyleşide Efeler halkı ile bir araya gelecek. Aynı gün saat 14.00’te şair-yazar Tuğrul Keskin, “Tuğrul Keskin’le Şiir ve Hayat Üzerine” adlı söyleşide söz alacak. Etkinliklerin devamında saat 15.00’te Gazeteci-yazar Sinan Akyüz, “Bosna’da Savaşın Unutulan Çocukları”, saat 16.00’da yazar Buket Uzuner, “Edebiyatta İklim Krizi”, Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanınan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı ise saat 17.00’de “Cumhuriyet’in 100. Yılında Mavi Vatan” isimli söyleşiler gerçekleştirilecek.
Festival havasında geçmesi beklenen fuarın kapanış gününde ise program yapımcısı, gazeteci ve yazar Bedia Ceylan Güzelce, saat 14.00’te “Yazar ve Radyocu Kimliğiyle Bedia Ceylan Güzelce” isimli söyleşide konuşacak. Saat 15.00’te ise gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, “Türkiye Nasıl Yeniden Ayağa Kalkar” konulu söyleşide fikir ve düşüncelerini misafirlerle paylaşacak.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

TEMA Vakfı; öğretmen ve öğrencilerle buluştu

Yayıncı

on

Olay

Mezun TEMA Sayın Hatice SABANCI’nın koordine ettiği, etkinlik için TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Yardımcıları Elvan YAŞAR, Hayriye KÖSEM ve M. Ali FENDAL ile birlikte, Efeler Özel Başak Koleji Salonunda 3., 4., 5. sınıflarında okuyan geleceğimiz, yarınımızın güvencesi, gözbebeğimiz 250 öğrenci, öğrencileri geleceğe hazırlayan 13 öğretmen ve yöneticilerle buluştular.

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR 5.Aralık günü ile ilgili olarak;
5.Aralık.1934 Başoğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı”nın verildiğini,.
5.Aralık.1985 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Gönüllüler Günü”nü kabul ettiğini,
5.Aralık 2013 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Toprak Günü”nü kabul ettiğini söyledi ve bu tarihler hakkında açıklamalar yaptı.“Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle, bu gün Aydın’ın Karpuzlu ilçesi, 1934’lerin Demirdere Köyü, 1934 yılı muhtarlık seçiminde Gül ESİN’i ülkemizin ilk kadın muhtarı olarak seçti. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi, “Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” Diyen ATATÜRK’ün dünya milletlerine örnek ve önde bir kararıydı.Birleşmiş Milletler, 5 Aralık. 1985 tarihinde, 5.Aralık gününü “Dünya Gönüllüler Günü” olarak kabul etmekle; gönüllülerin, daha iyi bir gelecek için, çevre ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmanın gerçekleştirilmesi, gönüllülük çalışmalarının görünür kılınması amaçlandı.
Birleşmiş Milletler, 5.Aralık.2013 tarihinde, 5.Aralık Gününü “Toprak Günü” olarak kabul etmekle; Toprağın tüm canlıların hayatlarının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez olduğu, korunması, üretimde kalması gerektiğine dikkat çekilmiştir.” Dedi.

TEMA Vakfı tanıtımı, “Toprak” konulu Temsilci Sunumu yapıldı.

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR, Aydın’a özel eğitim öğretim alanında bir marka olan Efeler Özel Başak Kolejinin Okul Müdürü Sayın Süleyman ÇOKAY’a, Müdür Yardımcıları Sayın Sümeyra MİLAN’a, Sayın Serpil KÖMÜRCÜOĞLU’na, Doğa Eğitimi Programı uygulayan öğretmenlere, etkinliği koordine eden Mezun TEMA, Efeler Özel Başak Koleji öğretmeni Sayın Hatice SABANCI’ya, ilgi ve destekleri için teşekkür etti.

Reklam

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Büyükşehir kadına şiddete dikkat çekecek!

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için “Şiddete Yer Yok” etkinliği düzenliyor. Atatürk Kent Meydanı’nda kurulacak olan etkinlik alanında kadın haklarına dikkat çekilecek.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, herkesi 25 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de açılacak olan “Şiddete Yer Yok” etkinliğine davet etti.
Çerçioğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle düzenlenecek organizasyonla ilgili “Genç yaşlarında hayattan koparılan Başakları, Özgecanları, Münevverleri unutmuyoruz ve unutturmayacağız. Bu gencecik fidanlarımızın bazıları çocuklarının gözleri önünde; eşi, kardeşi, babası, sevgilisi tarafından katledildi. Bizler sadece kadınlarımızın geleceğe umutla bakabilmelerini; adil ve eşit bir yaşam hakkına sahip olabilmelerini istiyoruz. Bunu sağlamanın en önemli adımlarından birisi kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini kazandırmaktır. Bizler de kadınlarımıza yeni iş imkânları sağlayarak onlara ekonomik özgürlüklerini kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.
“Cumhuriyet bir kadın devrimidir ve bu devrimi hakkıyla yaşatabilmek için kadına karşı şiddetin her türlüsüne karşı çıkmalıyız” ifadelerini kullanan Çerçioğlu, “Kadın Kenti Aydın”da kadınları desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Milletvekili Av. Ömer Özmen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Yayıncı

on

Olay

Geleceğimizin mimarı saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Öğretmenlerimiz, aydınlık geleceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin yetiştirilmesi gibi çok kutsal ve onurlu bir görevi ifa eden; bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri önder ve örnek şahsiyetlerdir.

Hepimizin gönlünde çok müstesna bir yeri olan saygıdeğer öğretmenlerimiz kültür ve medeniyetimizde anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteberdirler.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir.

Reklam

2023, yeni vizyonumuz Türkiye Yüzyılı’nın hayata geçirebilmesi ancak bilinçli, birikimli, aklın ve bilimin rehberliğinde değişen dünyaya ayak uydurabilecek; bilgili, donanımlı, dinamik, vatanını ve milletini canından çok seven, milli ve manevi değerlerine saygılı nesiller ile mümkün olacaktır. Bu da kıymetli öğretmenlerimizin çabaları, emekleri ve fedakarlığı ile mümkün olacaktır.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle saygıdeğer öğretmenlerimize bir kez daha şükran ve minnet duygularımı sunuyor. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Saygılarımla.

Av. Ömer Özmen
AK Parti Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi
TBMM APA Üyesi

Reklam
Okumaya devam et

Çok Okunanlar