Connect with us

Gündem

1. Efeler Kitap Günleri start alıyor

Yayıncı

on

Efeler Belediyesi’nin düzenlediği kentin ilk kitap fuarı başlıyor. “1. Efeler Kitap Günleri” usta yazarlar Ahmet Ümit ve Ayşe Kulin’in katılımıyla kapılarını açacak.
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ilçenin kültür-sanat yaşamına farklı bir boyut kazandırıyor. 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Pınarbaşı Mesire Alanı’nda Efeler halkı edebiyatın zengin dünyasıyla bir araya geliyor. 90 yayınevinin stant kuracağı 1. Efeler Kitap Günleri’nde Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Sunay Akın, Nilgün Ilgaz, Sedef Kabaş, İlhan Şeşen ve Saygı Öztürk gibi farklı alanlarda kıymetli isimler yer alacak. Fuar boyunca 100 yazar; imza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Efeler’e kitapların eşsiz dünyasında 10 gün yaşatacak.
BAŞKAN ATAY: “KİTAPSEVERLER İÇİN EŞSİZ OLACAK”
Kitapseverleri doğayla bütünleştirecek olan “1.Efeler Kitap Günleri” hakkında konuşan Başkan Mehmet Fatih Atay, “Efeler’i ‘Marka Kent’ yapmak için mesai arkadaşlarımla birlikte çok çaba sarf ediyoruz. Hizmete açtığımız her projede sizlerin hayatını her açıdan daha konforlu bir hale getirmek için çalışıyoruz. 1. Efeler Kitap Günleri’nde birbirinden kıymetli 100 usta yazarı kentimizde ağırlayacağız. Kitapseverler için eşsiz bir süreç olacak. Bu anlamlı etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluk duyacağız. Tüm bilgi kâşiflerini kitap günlerimize davet ediyorum” diye konuştu.
FUARDA NELER OLACAK?
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin’in katılımıyla 29 Eylül saat 15.00’te açılacak fuarın ilk gün programında; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin ve Özlem Şahin saat 16.00’da kitapseverlere imza dağıtacak. Şair Ahmet Telli de saat 17.00’de “Şiir Dinletisi” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek.
Fuarın 2’nci günü Gazeteci-yazar Kürşat Başar saat 15.00’te “Sanat ve Edebiyat”, Mustafa Balbay saat 16.00’da “Cumhuriyet: Yüzyıllık Destan”, Mine Kırıkkanat 17.00’de “Türkiye’nin Geleceği” isimli söyleşileriyle düşüncelerini paylaşacak.
1. Efeler Kitap Günleri’nin 3’üncü gün programında ise; Dr. Ceyhun İrgil saat 15.00’te “Genç Cumhuriyet’in vicdan Serüveni”, usta sanatçı Suat Suna saat 16.00’da “Müzik ve Edebiyat”, Metin Uca saat 17.00’de“Metin Uca ile Atatürk’ün İzinde Geçmişten Geleceğe” adlı söyleşilerle fuarda yer alacak.
Fuarın 4’üncü gününde ise saat 18.00’de gazeteci Özlem Gürses “Gençlerin Kalmak İsteyeceği Memleket” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü Büşra Elmaskaya’nın yapacağı, Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede ve Nazif Uslu’nun konuşmacı olarak katılacakları “Oyun Yazarlığı Sahneleme ve Tiyatronun Ekonomi-Politiği” isimli söyleşi de aynı saatte düzenlenecek.
Gülhan Taşkın İkiz’in moderatörlüğünde yazar Zehra Ünüvar’ın konuk olacağı “Çocuk Edebiyatında Hassasiyet” isimli söyleşi fuarın 5’inci günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek.
Yazar Tahsin Şimşek 4 Ekim Çarşamba günü kitap günleri kapsamında okurlarla buluşacak. Şimşek saat 17.00’de “Aydın’da Mitoloji ve Sanat” isimli söyleşide konuşacak. Esra Sağlık ve Mustafa Ünver 5 Ekim Perşembe günü saat 17.00’de “Güzün Şiiri mi, Şiirin Güzü mü?” adlı söyleşide yer alacak. Saat 18.00’de ise Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, “Ülkemizde Siyaset ve Demokrasi” isimli söyleşide konuşacak. 6 Ekim Cuma Günü saat 15.10’da tiyatrocu Özgür Özgülgün “Özgür Abiyle Tarihe Yolculuk” isimli söyleşiyi gerçekleştirecek. Aynı gün saat 16.00’da usta şair Sunay Akın, “Yüz Yüze” isimli söyleşide konuşacak. Nasuh Mahruki saat 17.00’de “Türkiye Depremlere Neden Hazırlanamıyor, Nasıl Hazırlanabilir?” adlı söyleşinin konuğu olacak. Ahmet Zeki Muslu ve Zehra Ünüvar ise saat 18.00’de “Ahmet Muslu Romanlarında tarihsel izlek” konusunu işleyecek.
Fuarın 9’uncu gününde de birbirinden kıymetli isimler, imza dağıtacak ve söyleşiler ile konukların zihinlerinde yeni bakış açıları inşa etmeye devam edecek. Türk edebiyatının duayen isimlerinden Ataol Behramoğlu, saat 13.00’te “Şiir, Yaşam ve Toplum Üzerine” isimli söyleşide Efeler halkı ile bir araya gelecek. Aynı gün saat 14.00’te şair-yazar Tuğrul Keskin, “Tuğrul Keskin’le Şiir ve Hayat Üzerine” adlı söyleşide söz alacak. Etkinliklerin devamında saat 15.00’te Gazeteci-yazar Sinan Akyüz, “Bosna’da Savaşın Unutulan Çocukları”, saat 16.00’da yazar Buket Uzuner, “Edebiyatta İklim Krizi”, Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanınan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı ise saat 17.00’de “Cumhuriyet’in 100. Yılında Mavi Vatan” isimli söyleşiler gerçekleştirilecek.
Festival havasında geçmesi beklenen fuarın kapanış gününde ise program yapımcısı, gazeteci ve yazar Bedia Ceylan Güzelce, saat 14.00’te “Yazar ve Radyocu Kimliğiyle Bedia Ceylan Güzelce” isimli söyleşide konuşacak. Saat 15.00’te ise gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, “Türkiye Nasıl Yeniden Ayağa Kalkar” konulu söyleşide fikir ve düşüncelerini misafirlerle paylaşacak.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aydın Büyükşehir’in desteklediği gençlerden özel başarı

Yayıncı

on

Olay

Aydın geneline yayılan altı otizm destek merkeziyle özel çocuklara ve gençlere destek olan Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu çabaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Uzun yıllardır Büyükşehir Belediyesi’nin otizm destek merkezlerine devam eden Şükrü Mert Çelik ve Ece Volkan masa tenisinde Aydın’ı temsil edecek.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu’nun düzenlediği masa tenisi il şampiyonasında birincilik elde eden sporcular, Aydın’ı Antalya’da düzlenecek olan Türkiye Şampiyonası’nda temsil edecek. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, sporun ve sürekli eğitimin otizmli bireylerin hayatında önemli bir yeri olduğunu ifade edip, “Gençlerimizi içtenlikle kutluyor, onların başarılarıyla gurur duyuyoruz. Otizm destek merkezlerimize devam eden gençlerimizin elde ettikleri bu başarılar verdiğimiz hizmeti daha değerli hale getiriyor. Bu başarılar sürekli eğitimin önemini bir kez daha ortaya koyuyor. Uzun yıllardır verdiğimiz bu ücretsiz hizmetimizle ilgili istekli tüm kurumlarla deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız ve toplumumuz yararına bunu çok istiyoruz” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Evrim Karakoz. Latmos’ta madenler tarıma turizme ve ekosisteme zarar veriyor

Yayıncı

on

Olay

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Evrim Karakoz Bağarcık Mahallesini ziyaret ederek Latmos Bölgesinde incelemelerde bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, doğası, bitki örtüsü ve tarihi geçmişiyle önemli bir tarım alanı ve turistik merkez olan Latmos- Beşparmak Dağlarındaki bölgenin maden faaliyetleri ile tahrip edilmesine tepki göstererek, “Vatandaşlarımız da biz de bu bölgede artık maden ruhsatı verilmesini madencilik faaliyeti yapılmasını istemiyoruz. Buranın tarihinin ve doğasının korunmasını istiyoruz.” dedi.

CHP Koçarlı İlçe Başkanı Hasan Akın ile birlikte Bağarcık Mahallesini ziyaret ederek Latmos Bölgesinde incelemelerde bulunan ve bölge sakinlerini dinleyen Karakoz, “Böyle güzel bir doğaya maden ruhsatı verilmesi bizce hiç doğru değil. Bu bölgenin gelecek nesillere kalması gerekiyor. Bu madencilik bölgede hem tarımı hem turizmi hem ekolojik sistemi bozacaktır. Biz bu bölgede madencilik ruhsatı verilmesine madencilik yapılmasına karşıyız.” dedi.

CHP’li Karakoz açıklamasında şunları söyledi:

Reklam

“LATMOS BÖLGESİ HEM TARIM HEM DE TURİZM CENNETİ”

“Aydın-Muğla sınırındaki Beşparmak ve Latmos olarak bilinen bölge bitki örtüsüyle, barındırdığı yabani yaşamla ve 8000-8500 yıllık tarihi geçmişiyle, yerleşkeleriyle hem Türkiye için hem aydın için hem dünya için çok önemli bir alan burası. Ayrıca burası Türkiye’nin en kalite çam fıstığını yani künarını yetiştiren bölge, Türkiye’nin en kaliteli balları da yetişiyor. Burada vatandaşlarımız arıcılıkla, çam fıstığıyla, hayvancılıkla geçiniyorlar. Kaldı ki bu bölge turizm açısından da son zamanlarda çok pirim yapmış bir alan. Özellikle dağcılık açısından hem Türkiye’nin her yerinden hem de Avrupa’dan pek çok vatandaşımız bu güzel doğayı görmek için buraya geliyor.”

“BÖLGEDE ARTIK MADEN RUHSATI VERİLMESİN”

“Bu bölgede son zamanlarda çok ciddi bir maden ruhsatı verilme süreci var. Vatandaşlarımız da biz de bu bölgede artık maden ruhsatı verilmesini madencilik faaliyeti yapılmasını istemiyoruz. Bu bölgenin çok acil bir şekilde korumaya alınmasını istiyoruz. Bu kadar güzel doğa, bu kadar güzel bir alan madenciliğe kurban verilmesin.

Reklam

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Bu bölge Gelecek nesillerimize de bakir bir şekilde kalsın. Atalarımızdan miras bu toprakların gelecek nesillere kalması en önemli arzumuz. Bu bölgedeki maden faaliyetlerini çok yakından takip edeceğiz. Hem vatandaşlarımızla beraber hem de ülke kamuoyu ile beraber konunun takipçisi olacağız.”

“EMEĞİMİZİ MADENCİLİK UĞRUNA HEDER ETMESİNLER”

CHP Milletvekili Karakoz’un görüştüğü bölge sakini bir vatandaş ise madencilik faaliyetlerine tepki göstererek, “Atadan dededen beri burada yaşıyoruz. Yaşamımızı sürdürmek istiyoruz. Ama bu madencilik faaliyetleri bizi rahatsız ederse burada yaşama şansımız kalmıyor, doğa da bitiyor, orman da bitiyor. Bizim burada emeklerimiz var, yıllarca yetiştirdiğimiz meyvelerimiz var, bunlar heder oluyor. Atadan dededen kalma burada herkesin bahçesi var; ekiyor biçiyor çoluğuyla çocuğuyla geçimini sağlıyor. Benim bu kadar emeğimi bir madencilik uğruna heder etmesinler. Bu madeni burada istemiyoruz.” dedi.

Reklam

Okumaya devam et

Gündem

İşte Teşkilat, işte birlik beraberlik!..

Yayıncı

on

Olay

Ak Parti Aydın Teşkilatı  full kadro son günlerde yıpratılmaya çalışılan İl Başkanlarına bir bakıma sahip çıktı, Ankara’da bulunan ve etkinliğe katılamayan KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş dışında hepsi oradaydı…

Ak Parti Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Ömer Özmen, Ak Parti İl Başkanı Gökhan Ökten, Ak parti Aydın Milletvekili Seda Sarıbaş, İl Kadın Kolları Başkanı Ebru Kayır ve Gençlik Kolları Başkanı Başkanı Ozan Ancın ve diğer katılımcı sporcular, nefis bir havada Aydın Coğrafyasını dağ-bayır, cadde sokak gezerek pedal bastılar, güne bisiklet sporuyla merhaba dediler.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Yeşilay ve Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun işbirliği ile 81 ilde eş zamanlı düzenlenen “11. Geleneksel Yeşilay Bisiklet Turu” organizasyonu Aydın’da gerçekleştirildi.

Aydın Kent Meydanı’ndan hareket eden bisiklet tutkunlarının arasına Ak Parti Aydın milletvekili Ömer Özmen, Ak parti Aydın Milletvekili Seda Sarıbaş, Ak Parti Aydın İl Başkanı Av. Gökhan Ökten, Kadın Kolları Başkanı Ebru Kayır ve Gençlik Kolları Başkanı Ozan Ancın da eşlik ederek renk kattı.

Reklam

Aydın’ın trafiğinde bir süre pedal basan bisikletçiler daha sonra Kemer yolunda bulunan İl Gençlik Spor Müdürlüğü önünde toplanarak birlikte fotoğraf çektirdiler, sonrasında dağ bayır gezerek nefes açtılar ve Aydın’ın muhteşem coğrafyasında bisiklet sporunun keyfini çıkardılar.

 

Okumaya devam et

Çok Okunanlar