Connect with us

Gündem

AB’den Çine Belediyesi’ne 99 Bin Euro hibe desteği

Yayıncı

on

Çine Belediyesi, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Arasında Yeşil Bir Gelecek İçin Şehir Eşleştirme Hibe Programı II- Teklif Çağrısı kapsamında hazırladığı “Yeşil Bir Gelecek İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Projesi” ile 99 bin 973 Euro hibe almaya hak kazandı.
Çine Belediye Başkanı Enver Salih Dinçer, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde hibe sözleşmesine imza attı. Başkan Dinçer, “Küresel Sorunların Çözümü Yerelde Başlar” sloganından hareketle; yeşil ve temiz bir çevre ve iklim değişikliği ile mücadele taahhüdünü güçlendirdi. Çine Belediyesi, Avrupa Birliği’nin sağladığı destek ile sürdürülebilir bir geleceği inşa etme yolunda büyük bir adım atmış oldu.
PROJE KASIM AYINDA BAŞLAYACAK
Kasım ayında yürürlüğe girerek 12 ay sürecek olan “We Join The Forces for the Green Future: Yeşil Bir Gelecek İçin Güçlerimizi Birleştiriyoruz Projesi” kapsamında Çine Belediyesi, proje ortakları
Hırvatistan’ın Karlovac Belediyesi, Litvanya’nın Taurage Belediyesi ile İzmir Çevresel Enerji Derneği ile birlikte dünyanın en önemli sorunlarından olan İklim Değişikliği ile Mücadele konusunda el birliği ile çalışacak.
“DAHA YEŞİL VE TEMİZ BİR DÜNYA İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRECEK”
Çine Belediyesi’nin yerel iklim politikası geliştirme ve uygulama konusunda kurumsal kapasitesini güçlendirerek; Çine, Tauragė ve Karlovac Belediyeleri arasında iklim değişikliğiyle mücadele ve çevre konularında deneyim paylaşımı yaparak sürdürülebilir ortaklıklar kurulacağını belirten Başkan Dinçer, “Bu başarı, belediyemizin uzman ekiplerinin iklim değişikliği ile mücadelede proje ortaklarıyla el birliğiyle çalıştığının bir göstergesi olmuştur. Çine’miz için çok gururluyuz ve projemize başlayarak iklim değişikliği ile mücadele konusunda ilçemizin nasıl ilerlediğini vatandaşlarımızla paylaşacak olmanın heyecanı içindeyiz. Gelecekte daha fazla sürdürülebilirlik ve çevre koruma için
vatandaşlarımızla birlikte çalışacağımızı biliyoruz. Birlikte daha yeşil ve temiz bir dünya için adım atmaya devam edeceğiz” dedi.

AMAÇ ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE BİLİNÇLİ TÜKETİM KONUSUNDA FARKINDALIK OLUŞTURMA
Çine Belediyesi söz konusu proje ile yeşil bir gelecek için; çocukların, gençlerin, kadınların ve çiftçilerin iklim değişikliğinin etkileri, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve bilinçli tüketim konusunda farkındalık ve duyarlılığını artırmak için Sivil Toplum Kuruluşları ile de sürdürülebilir yerel sahiplenme platformu oluşturarak, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılmasına, hava kalitesinin, su ve toprak yönetiminin iyileştirilmesine, kentsel sürdürülebilirliğin sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

 

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

TEMA Vakfı; öğretmen ve öğrencilerle buluştu

Yayıncı

on

Olay

Mezun TEMA Sayın Hatice SABANCI’nın koordine ettiği, etkinlik için TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Yardımcıları Elvan YAŞAR, Hayriye KÖSEM ve M. Ali FENDAL ile birlikte, Efeler Özel Başak Koleji Salonunda 3., 4., 5. sınıflarında okuyan geleceğimiz, yarınımızın güvencesi, gözbebeğimiz 250 öğrenci, öğrencileri geleceğe hazırlayan 13 öğretmen ve yöneticilerle buluştular.

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR 5.Aralık günü ile ilgili olarak;
5.Aralık.1934 Başoğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı”nın verildiğini,.
5.Aralık.1985 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Gönüllüler Günü”nü kabul ettiğini,
5.Aralık 2013 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Toprak Günü”nü kabul ettiğini söyledi ve bu tarihler hakkında açıklamalar yaptı.“Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle, bu gün Aydın’ın Karpuzlu ilçesi, 1934’lerin Demirdere Köyü, 1934 yılı muhtarlık seçiminde Gül ESİN’i ülkemizin ilk kadın muhtarı olarak seçti. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi, “Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” Diyen ATATÜRK’ün dünya milletlerine örnek ve önde bir kararıydı.Birleşmiş Milletler, 5 Aralık. 1985 tarihinde, 5.Aralık gününü “Dünya Gönüllüler Günü” olarak kabul etmekle; gönüllülerin, daha iyi bir gelecek için, çevre ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmanın gerçekleştirilmesi, gönüllülük çalışmalarının görünür kılınması amaçlandı.
Birleşmiş Milletler, 5.Aralık.2013 tarihinde, 5.Aralık Gününü “Toprak Günü” olarak kabul etmekle; Toprağın tüm canlıların hayatlarının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez olduğu, korunması, üretimde kalması gerektiğine dikkat çekilmiştir.” Dedi.

TEMA Vakfı tanıtımı, “Toprak” konulu Temsilci Sunumu yapıldı.

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR, Aydın’a özel eğitim öğretim alanında bir marka olan Efeler Özel Başak Kolejinin Okul Müdürü Sayın Süleyman ÇOKAY’a, Müdür Yardımcıları Sayın Sümeyra MİLAN’a, Sayın Serpil KÖMÜRCÜOĞLU’na, Doğa Eğitimi Programı uygulayan öğretmenlere, etkinliği koordine eden Mezun TEMA, Efeler Özel Başak Koleji öğretmeni Sayın Hatice SABANCI’ya, ilgi ve destekleri için teşekkür etti.

Reklam

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Büyükşehir kadına şiddete dikkat çekecek!

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için “Şiddete Yer Yok” etkinliği düzenliyor. Atatürk Kent Meydanı’nda kurulacak olan etkinlik alanında kadın haklarına dikkat çekilecek.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, herkesi 25 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de açılacak olan “Şiddete Yer Yok” etkinliğine davet etti.
Çerçioğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle düzenlenecek organizasyonla ilgili “Genç yaşlarında hayattan koparılan Başakları, Özgecanları, Münevverleri unutmuyoruz ve unutturmayacağız. Bu gencecik fidanlarımızın bazıları çocuklarının gözleri önünde; eşi, kardeşi, babası, sevgilisi tarafından katledildi. Bizler sadece kadınlarımızın geleceğe umutla bakabilmelerini; adil ve eşit bir yaşam hakkına sahip olabilmelerini istiyoruz. Bunu sağlamanın en önemli adımlarından birisi kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini kazandırmaktır. Bizler de kadınlarımıza yeni iş imkânları sağlayarak onlara ekonomik özgürlüklerini kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.
“Cumhuriyet bir kadın devrimidir ve bu devrimi hakkıyla yaşatabilmek için kadına karşı şiddetin her türlüsüne karşı çıkmalıyız” ifadelerini kullanan Çerçioğlu, “Kadın Kenti Aydın”da kadınları desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Milletvekili Av. Ömer Özmen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Yayıncı

on

Olay

Geleceğimizin mimarı saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Öğretmenlerimiz, aydınlık geleceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin yetiştirilmesi gibi çok kutsal ve onurlu bir görevi ifa eden; bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri önder ve örnek şahsiyetlerdir.

Hepimizin gönlünde çok müstesna bir yeri olan saygıdeğer öğretmenlerimiz kültür ve medeniyetimizde anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteberdirler.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir.

Reklam

2023, yeni vizyonumuz Türkiye Yüzyılı’nın hayata geçirebilmesi ancak bilinçli, birikimli, aklın ve bilimin rehberliğinde değişen dünyaya ayak uydurabilecek; bilgili, donanımlı, dinamik, vatanını ve milletini canından çok seven, milli ve manevi değerlerine saygılı nesiller ile mümkün olacaktır. Bu da kıymetli öğretmenlerimizin çabaları, emekleri ve fedakarlığı ile mümkün olacaktır.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle saygıdeğer öğretmenlerimize bir kez daha şükran ve minnet duygularımı sunuyor. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Saygılarımla.

Av. Ömer Özmen
AK Parti Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi
TBMM APA Üyesi

Reklam
Okumaya devam et

Çok Okunanlar