Connect with us

Siyaset

Aydın şu anda el freni çekilmiş bir araba gibi

Yayıncı

on

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Savaş, Nazilli’de STK ve oda başkanlarıyla gerçekleştirdiği programda kentin kayıp yıllarına ve sorunlarına dikkat çekerek “Aydın şuanda el freni çekilmiş bir araba gibi” dedi.

AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Savaş, Nazilli Ticaret Odası’nda Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri ve Oda Başkanları ile bir araya geldi. Savaş’ı Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, Cumhur İttifakı Nazilli Belediye Başkan Adayı Esat Ergüler, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Volkan Beyazıt, MHP İlçe Başkanı Hasan Eren karşıladı.
Programa AK Parti MKYK Üyesi Umut Tuncer, önceki dönem AK Parti Milletvekili Ali Gültekin Kılınç, STK Başkanları, oda başkanları ve iş dünyası katıldı.
Kentin ve bölgenin sorunlarının görüşüldüğü toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.
‘Savaş’a Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız’ şeklinde hitap eden Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, “Genel ve yerel iktidarın birlikte olması gerekiyor. Biz buna şahit olduk. Yerel ve genel iktidarı birlikte yürütürsek bir yıl içerisinde Nazilli’deki sorunların çok hızlı bir şekilde çözüldüğünü göreceksiniz.” dedi
‘DESTEK SİZDEN HİZMET BİZDEN’
Nazilli Belediye Başkanı adayı Esat Ergüler, “Benim belediye başkanlığı görevim sürecinde kamu kaynakları güzel kullanılacak. Her vatandaşa eşit bir şekilde kamu kaynakları kullanılacak. Şeffaf olacağız. Her kuruşun hesabını size vereceğiz. Destek sizden hizmet bizden” diye konuştu.
‘AYDIN’IN BİR 5 YIL DAHA KAYBETMEYE TAHAMMÜLÜ YOK’
Üç dönemdir milletvekili olarak Aydın’ı Ankara’da mecliste temsil ettiğini belirten Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Mustafa Savaş, “İlimize eser kazandırmak adına milletvekili arkadaşlarımızla güzel çalışmalar yaptık. Belediye başkanı adayı olarak karşınızdayım. 1 Nisandan sonra size belediye başkanı olarak hizmet etmek istiyorum. Aydın’ın kayıp yılları var. Aydın’ın bir 5 yıl daha kaybetmeye tahammülü yok. Tarihi, medeniyeti, coğrafyası ile dillere destan bir coğrafyamız var. Yeni bir sayfa açmaya Aydın hazır. Aydın hizmete aç. Eser ve hizmet siyaseti ile kenti buluşturmak için yola çıktık. Aydın’ın ve Nazilli’nin eksikleri biliyoruz. Yapacaklarımızı biliyoruz. Dersimize çalıştık. İlk üç ayda, üç yılda ne yapacağımızı biliyoruz ve ilk 5 yılda Aydın bambaşka bir şehir olacak.” dedi.
Muazzam yatırımların Aydına geleceği bir dönemi vadeden Savaş, “İstihdam, üretim, ihracat kapasitesinin artacağı bir dönem vadediyorum. İlimizin daha fazla üretmesi adanı ve ürettiğini değer katması adına ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız. İstihdam, üretim kapasitesini arttırmak adına ne gerekiyorsa yapacağız. Nazilli’de ve Aydın’da çok önemli fırsatlar var. İş insanları buraya davet edeceğiz.” diyerek kararlılığını gözler önüne serdi.

Otopark, trafik, altyapı probleminin olduğuna vurgu yapan Savaş, “Aydın’ın merkezinde hala kanalizasyon yok. İncirliova ve Germencik’te arıtma yok. Didim ve Kuşadası’nda fosebtik çukurları var. Nazilli’de arıtma çalışmıyor. Katı atık bertaraf tesisleri kurulmamış. Her gün 25 tır çöp Nazilli’den Aydın’a geliyor. Neden Nazilli’de katı atık bertaraf tesisi kurmuyorsunuz? Buharkent’ten Didim’e kadar 22 tane battı çıktı yapacaklarını 2014 yılında söylemişlerdi ama iki tane yaptılar. Biz seçildiğimiz zaman ilk üç ayda üst geçit temellerimizi atıp şehrin eksiklerini en kısa sürede tamamlayacağız.” dedi.
AYDIN’DA YATIRIMCI BİR BELEDİYE BAŞKANI GEREKİYOR
Dünyada her alanda değişim olduğunu dikkat çeken Savaş, “Şuanda Aydın, el freni çekilmiş bir araba gibi. Bereketli toprakları, dinamik insan gücü var. Bunların harekete geçirilmesi gerekiyor. Yatırımcı bir belediye başkanı olması gerekiyor. Ama Aydın’da iş bilmez bir belediye yönetimi var. Muhtarlarımız belediyeye gittiğinde daire başkanları ve müdürler çekmeceyi açıyorlarmış. Muhtarım kusura bakma senin mahalleden bize oy çıkmadı. Bizde böyle bir şey olmaz. Bize oy veren vermeyen herkesin belediye başkanı olacağız. Aydın’ın en ücra mahallesi ile il merkezindeki mahalleye aynı hizmeti götüreceğiz.” diye konuştu.
Savaş, 31 Marta kadar kapı kapı dolaşıp gönüllere girmesi gerektiğini hatırlattı. Nazilli’nin sorunlarını bildiğini dile getiren Savaş, Aydın’ın kayıp yıllarını telefi etmek istediklerini söyledi.
Savaş, “Bu şehir bize emanet, bu şehre karşı hepimizin sorumluluğu var. Çocuklarımıza daha güzel, yaşanabilir, sorunlarını çözebilen, dünya ile rekabet eden bir şehir inşa etmek istiyoruz. Bunu da yapabilecek güç ve ekip bizde var.” diyerek oda başkanları ve STK temsilcilerinden destek istedi.
Konuşmaların ardından Nazilli Ticaret Odası’nın yaptığı çalışmaların yer aldığı tanıtım videosu izletilip sorun ve talepler dinlendi.

Reklam
Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Açlık edebiyatı uzmanı Bülbül’den çok manidar açıklamalar

Yayıncı

on

Olay

Aydın Şafak’ta yayınlanan habere göre, Özlem Çerçioğlu’na yakın medyanın boy hedefi haline getirmeye çalıştığı CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, yaptığı paylaşım ile parti kulislerinden büyük destek gördü.

Süleyman Bülbül Aydın İl Danışma Kurulu toplantısında Özlem Çerçioğlu’nun gözlerinin içine baka baka, “Nasıl ülkede tek adama, tekçi düşünceye karşı çıkıyorsak, partinin içinde de bu tekçi düşünceye karşı çıkmalıyız, izin vermemeliyiz” demişti.

Bu konuşma parti içinde gündem olunca Özlem Çerçioğlu’na yakın medya, Süleyman Bülbül’ü boy hedefi haline getirdi. Bunun üzerine sevenlerine mesaj çeken Süleyman Bülbül, “Aydın İl Danışma Kurulunda yaptığım konuşmayı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz” ifadelerinı kullandı. Böylece Süleyman Bülbül, söylediklerinin arkasında olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu.

PARTİLİLER ARTIK ONA “KÖROĞLU” DİYOR

Reklam

CHP büyük kongresinde Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu Kılıçdaroğlunu can siperane şekilde desteklerken Aydın’dan Özgür Özel-Ekrem İmamoğlu listesini Bülent Tezcan ve Ömer Günel ile birlikte destekleyen üç kişiden biri olan Süleyman Bülbül, Çerçioğlu taraftarlarınca yuhalanmış ve olmadık hakaret-itham-iftiralara maruz kalmıştı.

Buna karşın çıktığı yoldan dönmeyen Süleyman Bülbül’ün mücadelesi, parti tabanından da büyük destek görüyor. Pek çok partili Süleyman Bülbül’ü, haksızlığa ve kokuşmuş düzene karşı mücadele eden Köroğlu ile özdeşleştiriyor. Bu nedenle çok sayıda partili Süleyman Bülbül hakkında övgüyle söz ederken, “Aydın’ın Köroğlusu” ifadelerini kullanıyor.

CHP lideri Özgür Özel ise Çerçioğlu medyasının hedefleri haline gelen Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’den yana tavır koyduğunu, yaptığı icraatlarla gösterdi. Özlem Çerçioğlu dahi Özgür Özel ile resim çektirmeyi başaramaz iken CHP Genel Başkanı Özel, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i kabul ederek beraber poz verdi. Bunun yanında Özlem Çerçioğlu’nun isteğiyle Nazilli Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanan Naim Atmaca’nın ataması, CHP Genel Merkezi tarafından uygun bulunmamış ve iptal edilmişti. Bu haberi yapan Aydın Şafak Gazetesi ise Çerçioğlu medyası tarafından kendilerince lince tabi tutulmaya çalışılmış, boylarının ölçüsünü alınca kuzuların sessizliğine bürünmüşlerdi.

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANININ DARBI GENEL MERKEZDE İNFİAL YARATTI

Reklam

Diğer yandan CHP Efeler Gençlik Kolları İlçe Eski Başkanı Artuğ Akosman’ın darbı, partide büyük sıkıntı yarattı. Bilindiği gibi Artuğ Akosman Anıtkabir gezisi sırasında otobüse alkollü gelen CHP Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç’e tepki göstermiş, sonrasında görevden alınmıştı.

Medyaya düşen ve Artuğ Akosman tarafından sosyal medyadan yapılan yayınlardaki iddialara göre Akosman, Özlem Çerçioğlu’nun yakın ekibindeki Ozan Çavuşoğlu’nun çevresi tarafından bir araziye götürülerek darp edilmişti. Bu sadece darp suçunu değil, Ağır Ceza davasına konu özgürlüğün kısıtlanması eylemlerini de içeriyordu.

Haberlere yansıyan iddialara göre; Akosman darp raporı için hastaneye gittiğinde, Ozan Çavuşoğlu ve etrafındaki eski hükümlülerden oluşan bir grup tarafından yine şikayetçi olmaması için darba uğramıştı. Bilindiği gibi daha önce de gazeteci Serhan Seyhan saldırıya uğramıştı. Öte yandan Aydınpost yazarı Ahmet Gözen ise takip edilip çekilen resimleri, medya kurumlarına ve sosyal medya hesaplarına servis edilmişti. Ahmet Gözen kaleme aldığı bir yazısında konuyu kamuoyuyla paylaşmış, özetle “Etrafımdaki takip edenleri çek, yoksa onların kolunu bacağını kıracağım” şeklinde Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu uyardığını, Çerçioğlu’nun ise “Ben takip ettirmiyorum” şeklinde cevap verdiğini kaleme almıştı.

Parti kulislerinde Süleyman Bülbül’ün konuşmalarında ve vurgularında, bu iddialara ve de yaşananlara göndermede bulunduğu kaydediliyor.

Reklam

İşte Süleyman Bülbül’ün o paylaşımı;

Okumaya devam et

Siyaset

CHP’li Evrim Karakoz: Aydınlı çiftçilerimizin sesini duyun ve zamları geri çekin!

Yayıncı

on

Olay

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Aydın’da sulama paralarına yapılan fahiş artışları TBMM gündemine taşıyarak zamların geri çekilmesi için Tarım ve Orman Bakanı’na ve DSİ yetkililerine çağrı yaptı.

DSİ’ye bağlı Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği dekar başına 40 lira olan sulama paralarını 290 liraya çıkarmıştı. Çine ilçesine bağlı Karakollar Mahallesi ve Yolboyu Mahallesi muhtarları ve çiftçiler sulama paralarına yapılan yüzde 625 oranındaki zamma tepki göstermişlerdi.

Konuyu TBMM Genel Kurul gündemine taşıyan Evrim Karakoz, ayrıca verdiği önergeyle zamların geri çekilip çekilmeyeceğini Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu.

CHP’li Karakoz TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Reklam

“AYDINLI ÜRETİCİLERİMİZ SU PARALARINA İSYAN EDİYOR”

“AKP iktidarı kötü ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle perişan ettiği üreticilerimizi şimdi de susuzlukla tehdit ediyor. Özellikle, Aydın’da Çine ilçemize bağlı Karakollar ve Yolboyu mahallelerimizdeki üreticilerimiz Devlet Su İşlerine bağlı Koçarlı Sulama Birliğinin 40 liradan 290 liraya çıkardığı sulama paralarına isyan ediyor.”

“ATADAN DEDEDEN KALMA KAYNAKLARDAN KULLANILAN SULAR”

“Burada üreticilerimiz atadan, dededen kalma artezyenden ya da kendi imkânlarıyla açtıkları kuyulardan çektikleri suyu kullanıyor yani hiç hizmet verilmeden çiftçimizden para alınıyor, yetmiyor, bir de yüzde 625 oranında zam yapılıyor.”

Reklam

“ÇİFTÇİLERİMİZİN SESİNİ DUYUN, ZAMLARI GERİ ÇEKİN”

“Tarım ve Orman Bakanına çağrımızdır: Aydınlı çiftçilerimizin sesini duyun ve sulama paralarına yapılan fahiş zamları geri çekin. Aksi hâlde, tarih sizi üretici düşmanı bir iktidar olarak yazacak.”

Karakoz, TBMM Başkanlığına verdiği önergede Tarım ve Orman Bakanına şu soruları yöneltti:

1- Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği’nin sulama paralarına yaptığı yüzde 650-y-zde 700’leri bulan zamlardan haberdar mısınız? Sulama paralarına yapılan zamlar Bakanlığınızın ve ilgili kurumlarınızın onayı ile mi yapılmaktadır?

Reklam

2- Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği’nin sulama paralarına yaptığı zamların üreticilerimizin talebi doğrultusunda geri alınması için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

3- Vatandaşlarımızın atadan, dededen kalma artezyenlerden ve açtıkları kuyulardan kendi imkanlarıyla çıkardıkları ve tarımsal sulamada kullandıkları sulardan hangi gerekçeyle para alınmaktadır? Üreticinin içinde bulunduğu zor koşullar göz önünde bulundurularak tarımsal sulamada kullanılan sularla ilgili üreticilerimizi destekleyici düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

4- Çiftçilerimizin talebi doğrultusunda Aydın’ın Çine ilçesindeki Topçam Barajı’nın
Tarımsal sulama ihtiyacını karşılamaya yönelik kullanımı için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Reklam
Okumaya devam et

Siyaset

Buğday taban fiyatı en az 15 TL olarak bir an önce açıklanmalı

Yayıncı

on

Olay

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada buğday üreticisinin artan girdi maliyetlerine dikkat çekerek buğday taban fiyatlarının en az 15 lira olarak bir an önce açıklanması çağrısında bulundu.
“ÇİFTÇİ TABAN FİYATI BEKLİYOR”
Aydın’da buğday üretimi yapan çiftçilerle bir araya geldiğini belirten Karakoz, “Maliyetlerden dolayı kime dokunsanız çaresiz, kime dokunsanız dertli. Çiftçilerimiz mağdur ve çiftçilerimiz fiyat beklentisi içinde.” dedi.
CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz konuşmasında şunları söyledi:
“BUĞDAY ÜRETİCİSİNİN GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI”
“1 ton buğday üretmek için tohum, gübre, kira, mazot, ilaç, işçilik gibi kalemlerden oluşan girdi maliyetleri geçen sene 7.600 lirayken bu yıl 1 ton buğdayın maliyetinin 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.”
“TABAN FİYAT EN AZ 15 LİRA OLMALI”
“Buradan iktidara çağrı yapıyorum: Tüm girdi maliyetleri ortadayken bir açıklama yapılmalı bir an önce ve 1 kilo buğdayın taban fiyatı en az 15 lira olarak belirlenmeli. TMO’da bir an önce hazırlıklarını yapmalı, çiftçimizin ürettiği tüm buğdayı almalı ve çiftçilerimiz mağdur edilmemeli.”

Okumaya devam et

Çok Okunanlar