Connect with us

Siyaset

CHP’li Bülbül: 43 yıl önceki zihniyet bugün AKP ile yaşıyor!

Yayıncı

on

CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup sözcüsü Süleyman Bülbül 12 Eylül askeri darbesiyle ilgili yaptığı açıklamada, o dönemde askeri cunta ile temel hak ve özgürlüklerin gasp edildiğini şimdi ise AKP iktidarı ile bunun yaşandığını belirtti. Adalet Bakanı’nın yeni Anayasa sözlerini de “Anayasa hükümlerden ibaret değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelidir. Önce saygı duymayı bilmek gerekir” diyerek eleştirdi.Resmi rakamlara göre 650 bin kişinin gözaltına alındığı, 1 milyon 683 bin kişinin fişlendiği, 230 bin kişinin askerî mahkemelerce yargılandığı, yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin de idam edildiği 12 Eylül askeri darbenin yıl dönümünde CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu CHP Grup sözcüsü Süleyman Bülbül yazılı basın açıklaması yayınladı.İŞKENCELER 43 YILDIR CEZASIZ
1980’de yapılan faşist darbenin darbe ile demokrasi ve insan haklarının büyük bir yıkıma uğradığını belirten Bülbül, “Kaybolan devlet otoritesinin yeniden tesisi bahanesiyle insanlık suçları işleyenlerin, işkence, kötü muamele, yaşam hakkı ihlallerinin sorumluları 43 yıldır cezasız kalmıştır. Darbeciler göstermelik bir dava ile güya yargılanmış, işkence görenler ile kaybedilen ya da idam edilen kişilerin yakınlarının talepleri yok sayılmış, zamanaşımı bahanesiyle suçların üstü örtülmüştür” dedi.

DARBECİ ZİHNİYET HALA İKTİDARDA
Bugün 12 Eylül darbecilerinin zihniyetinin, AKP iktidarı tarafından devam ettirildiğini vurgulayan Bülbül, şunları ifade etti:
“Yaşam hakkı başta olmak üzere, ifade özgürlüğü, adil yargılanma hakkı gibi temel Anayasal ilkelerin hiçe sayıldığı, bağımsız yargının katledildiği, keyfi tutuklamaların, gözaltıların olduğu, çalışma ve örgütlenme hakkının ihlal edildiği, bunun karşısında rüşvet, yolsuzluk, rant politikaları ile her düzeyde yozlaşmanın hakim olduğu bir dönem yaşıyoruz. Tek adam rejimi ve ürettiği politikalar 12 Eylül’ü aratmıyor. 12 Eylül’ün düşman hukuku bugün AKP tarafından kullanıyor.”

PARLEMENTER SİSTEM VURGUSU
Hukukun üstünlüğünün tek adam rejiminden vazgeçilerek sağlanabileceğini vurgulayan Bülbül, “Bu ancak denetlenebilir, hesap verilebilir, şeffaf bir sistem, demokratik parlamenter rejim ile mümkündür. İnsan hakları ve özgürlükleri temelinde daha güçlü bir hukuk sistemi ve eşitlikçi demokrasi olduğunun bilinci ile işçinin, emekçinin, yoksulun, ezilenin haklarını korumaya, eşit ve özgür bir yaşam için mücadele etmeye devam edeceğiz. Hukuksuzluğun ve zulmün baş gösterdiği 12 Eylül 1980 askeri darbesi ve tüm darbeleri, bunları yaratan zihniyetleri kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.
BAKAN TUNÇ’UN SÖZLERİNİ ELEŞTİRDİ
Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yeni Anayasa sözlerini de eleştiren Bülbül, “Anayasa hükümlerden ibaret değildir. Türkiye Cumhuriyeti’nin temelidir. Önce saygı duymayı bilmek gerekir. Yeni Anayasa, Anayasa’nın tüm hükümlerini ihlal edenlerle, AYM’nin kararlarına saygı duymadığını belirten, yok sayan bir Cumhurbaşkanıyla, demokrasiden, özgürlüklerden, hukukun üstünlüğünden zerre anlamayanlarla değil demokratik parlamenter sistemle olur” dedi.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yerel seçim takvimi yılbaşında başlayacak

Yayıncı

on

Olay

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, yerel seçim takviminin 1 Ocak’ta başlayacağını açıkladı. Deprem bölgesinde eksiklik varsa giderileceğini belirten Yener, “Mükerrer oy kullanılması mümkün değil” dedi.

Deprem bölgesiyle ilgili de “Depremzedeler için rahatça adres taşıma işlemlerinin gerçekleştirilmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz” dedi. Hürriyet’e konuşan Yener, “YSK olarak 1 Ekim itibarıyla seçmen listelerini biz nüfus ve vatandaşlıktan alacağız. Kanun uyarınca, 1 Ocak’ta başlayacak seçim takvimiyle listeler ilan edildiği zaman yapılacak işlemleri çıkaracağımız genelgelerle kamuoyuyla paylaşacağız. Seçim takvimi içerisinde nasıl ki 6 Şubat sürecinden sonra kurulumuz kolaylaştırıcı kararlar almış ise, askı süresi içerisinde yine benzeri kolaylaştırıcı uygulamaları yapacağız. Deprem bölgesindekiler için rahatça adres taşıma işlemlerini gerçekleştirmesi konusunda kurul kararlarıyla bir yol haritası çizeceğiz.” Elektronik uygulamaya ilişkin de konuşan Yener, “Belki pilot olarak yasal düzenleme yapılır. Oda seçimlerinden ya da parti kongrelerinden başlayıp sonrasında yapılan seçimlerde de uygulanabilir. Biz buna ilişkin çalışmalarımızı yapıp, üniversitelerimizden, ilgili odalardan, bilişim uzmanlarından da görüş alıp, bir yol haritası çizmeyi düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Başkan Çerçioğlu’ndan Nazilli’ye Mevlid Kandili çıkarması

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi, Mevlid Kandili sebebiyle kent genelinde 28 farklı noktada helva hayrı gerçekleştirdi. Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Nazilli Uzun Çarşı’daki helva hayrına katılarak vatandaşların Mevlid Kandili’ni tebrik etti. 

Nazilli ilçesi Uzun Çarşı’da helva hayrına katılan Başkan Çerçioğlu’na; CHP Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ile CHP Nazilli İlçe Başkanı Naim Atmaca da eşlik etti. 

Çerçioğlu, vatandaşların Büyükşehir Belediyesi’nden taleplerini dinledi ve esnafa hayırlı işler diledi. Vatandaşlar il genelinde birçok noktada gerçekleştirilen helva hayrı için duyarlılığından dolayı Başkan Çerçioğlu’na teşekkür etti.

Reklam
Okumaya devam et

Gündem

Metropoll’den CHP Efeler için anket çalışması

Yayıncı

on

Olay

Yerel seçimler yaklaştıkça anket şirketleri de hareketlenmeye başladı, Ankara Metropoll’ün an itibariyle devam eden ve kulislerden bize ulaşan bilgilere göre telefonla yapılan kamuoyu araştırmasında Aydınlı seçmenlere 4 soru yöneltildi, bu sorular;

CHP’de Efeler Belediye Başkanı adayı olarak kimi tercih edersiniz? şeklinde oldu ve aşağıdaki isimler soruldu

1- Polat Bora Mersin
2- Fatih Atay
3- Barış Altıntaş
4- Süha Bayırlı

Anket kesin sonuçlarının kısa bir süre sonra kamuoyuna açıklanması bekleniyor.

Reklam

Bu arada Metropoll’ün CHP’den istifa eden Fatih Atay’ı sorması ise kafalarda soru işareti oluşturdu. Fatih Atay an itibariyle Ak Parti ve MHP ile flört halinde başkanlığına devam ediyor.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar