Connect with us

Siyaset

‘Milletin sırtından geçinenlerin bütçesi’

Yayıncı

on

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, ülkemizde tam bir ekonomik afet yaşandığını, başta hukuk olmak üzere, devletin tüm kurumları çöktüğünü, bürokrasinin sarayın çoklu maaşlı bürokratlarının elinde oyuncak olduğunu belirtti. Görüşülmekte olan bütçenin milletin bütçesi olmadığını kaydeden Karakaş, “Bu bütçe; faizcilerin, milletin sırtından geçinenlerin, huzur hakkı peşinde koşan bürokratların ve bunlara göz yumanların bütçesidir” dedi.

Karakaş, TBMM Genel Kurulu’nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin 7. maddesi üzerine konuştu. Konuşmasına, şehitlerimize rahmet yaralılarımıza acil şifalar dileyerek başlayan Karakaş, “Ayrıca, terörü ve teröre destek veren herkesi lanetliyorum; yine ayrıca terörü lanetlemeyen herkesi de lanetliyorum” dedi. Karakaş, şunları söyledi:
“Bugün bu topraklarda özgürce yaşamamızı, bundan yüzyıl önce cumhuriyetin kuruluşu için ellerini kaldıran vatansever ecdadımıza borçluyuz. Bizler, bu Gazi Meclisimizde milletimizin hakkını, parasını ve geleceğini savunmak üzere görev yaparken bu borca ne kadar sadığız ? Şöyle ki başta hukuk olmak üzere, devletin tüm kurumları çöktü; bürokrasi, sarayın çoklu maaşlı bürokratlarının elinde oyuncak oldu; milletimiz enflasyon canavarı karşısında açlık ve sefalet içerisinde; ülkemizde maalesef tam bir ekonomik afet yaşanıyor.”

Eserinizle övünebilirsiniz !

Konuşmasında, “Peki, önümüze gelen bu bütçede iktidar milletimize neyi vadediyor ?” diye soran Karakaş, sonrasında şöyle devam etti:
“Birinci olarak, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi 2024’te tamamlanacak. Çanakkale Gökçeada Kuzu Limanı ihaleye çıkartılacak. Tekirdağ Marmaraereğlisi’ndeki taşınmazlar ile Tekirdağ Çeşmeli Limanı özelleştirilecek. Toplam 8 otoyol ve 2 köprü, üzerlerindeki tesislerle birlikte özelleştirilecek. Sümer Holding’in bugüne kadar 15 bağlı ortaklık ve şirketi, 47 işletmesi, 45 iştirak hissesi, 1 marka, 3 tesis, 6 yarım kalmış tesis ile 390 mağazası daha önce özelleştirilmişti, kalanların özelleştirilmesine yine devam edilecek; yedieminlik faaliyetleri, periyodik muayene hizmetleri özelleştirilecek. Kamuya ait 18 sosyal tesisten 3’ü daha önce özelleştirilmişti, geriye kalanlar da özelleştirilecek. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan devlete ait taşınmazlar da atıl vaziyette oldukları gerekçesiyle yine özelleştirilecek. 1986 yılından bu yana 144,2 milyar liralık özelleştirme yapılmış, bunun en az 140 milyar lirası AK Parti iktidarında gerçekleşti. Bu ne kadar vahim bir durumdur ? Sayın iktidar milletvekilleri, eserinizle övünebilirsiniz.”

Reklam

‘İhtiyat akçesini bile müteahhitlere verdiniz’

Karakaş, sevdiği bir söze dikkat çekerek, “Birileri bugün gölgede oturuyorsa uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir” dedi. İktidarın, devletin “kefen parası” olarak adlandırılan “ihtiyat akçesini” bile müteahhitlere vermekten çekinmediğini belirten Karakaş, şunları söyledi:
“Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını satarak iktidarınızın keyfini sürdürüyorsunuz. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde söylediği birçok şey maalesef ülkemizde gerçekleşmiş durumda. Ne demişti Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ? “Cebren ve hileyle aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş.” Evet, devlet vardır, hükûmetler vardır; devlet bakidir, hükûmetler gelip geçicidir. Artık bu ülkede devletin omurgası yok oldu, devletin tüm kurumlarının çivisi çıkmış durumda. ‘Bütün tersanelerine girilmiş.’ demiş Atatürk; evet, başta Tank Palet Fabrikası olmak üzere devletin tüm stratejik kurumları satıldı, peşkeş çekildi. ‘Bütün orduları dağıtılmış.’ demiş; evet arkadaşlar, bütün orduları dağıtılmış durumda çünkü maalesef orduyu daha önce FETÖ’ye teslim ettiniz, arkasından, askeri hastaneleri kapattınız, askeri okulları kapattınız, Genelkurmay ile kuvvet komutanlıkları arasındaki uyumu, ahengi ortadan kaldırdınız ve maalesef şu anda cumhuriyet ve Atatürk düşmanı yeni nesiller yetiştiriyorsunuz.”

‘Topraklarımızı peşkeş çektiniz’

Karakaş, Atatürk’ün “Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir” dediğine işaret ederek, 2006’dan beri 68 milyar dolarlık toprak satışı yapıldığını, üstelik bunun kayıtlı verilere göre olduğunu, kayıtsız verilere göre ne kadar toprak satıldığının bilinmediğini vurguladı. Topraklarımızın 10 binlerce 100 binlerce dönümler hâlinde Yahudilere peşkeş çekildiğini anlatan Karakaş, “Yahudilere satılıyor. Bakın, İsrailliler demiyorum çünkü İsrailliler değil, planlı bir şekilde dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Yahudiler alıyor. Ayrıca Kıbrıs’ta topraklarımız hızlı bir şekilde Yahudilere yine satılmaya devam ediliyor. Ayrıca tek kurşun bile atmadan bu ülkede sığınmacılar ülkemizi işgal etmiş durumda” dedi. Karakaş, Atatürk’ün “Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler” sözüne dikkat çekti. “Bakınız, biraz önce, birçok kurumun, birçok kuruluşun özelleştirildiğini, peşkeş çekildiğini saydım” diyen Karakaş, şöyle devam etti:
“İktidarınızın devamlılığı için bütün bu kurumları satmaya devam ediyorsunuz. ‘Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.’ Evet, benim milletim borç batağında, enflasyon canavarı altında, yoksulluk altında inim inim inliyor. ‘Ey Türk istikbalinin evladı!’ Yani biz. ‘İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’ Biz İYİ Parti olduğu sürece, biz Türk milliyetçileri olduğu sürece hiç kimsenin hiçbir şekilde bu ülkeyi peşkeş çekmesine, satmasına ve zor duruma düşürmesine müsaade etmeyeceğiz. İşte, bizler bu cennet vatanı bize emanet eden atalarımızın torunları olarak her şart altında ülkemize sahip çıkacağız.”

Reklam

AK Parti’ye: İşinize gelince faiz haram

Karakaş, AK Parti milletvekillerine “işinize gelince faiz haramdır diyorsunuz” anımsatması yaparken, “Ancak hazırladığınız ve burada savunduğunuz bütçede 2024-2026 yılları için 5.4 trilyon lira faiz ödenecek. 2005’te vergilerin yüzde 17’si, 2026’da vergilerin yüzde 18’i faize gidecek. Bütçelerin geneline baktığımızda, yatırımlardan daha çok faiz ödemesi olduğunu hep birlikte görüyoruz” dedi. “Şimdi, bu bütçeye bakıp milletin bütçesi diyebiliyor musunuz ?” sorusunu yönelten Karakaş, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu bütçe; faizcilerin, milletin sırtından geçinenlerin, huzur hakkı peşinde koşan bürokratların ve bunlara göz yumanların bütçesidir. Bu bütçe, milletimizin parasını kamu-özel iş birliği projesiyle yiyen yandaş müteahhitlerin bütçesidir. Bu bütçe, milletimizin sofrasındaki ekmeği faiz ve enflasyona yedirip manda yoğurdu yemeden yatmayanların bütçesidir. Bu bütçe, KYK yurtlarındaki evlatlarımızın can güvenliğini hiçe sayan liyakatsiz yöneticilerin bütçesidir. Milletimizin gerçek durumunu görmek istiyorsanız camında ‘Bayat ekmek satılır.’ yazısı olan fırınlara, kredi kartıyla simit satan tezgâhlara bakınız.”

Acı tablo fotoğraflarda

Karakaş, konuşması sırasında halkın içinde bulunduğu durumu özetleyen fotoğraflar da göstererek, şunları söyledi:
“Bakın, burada bir tezgâhta ‘Kredi kartı geçerlidir.’ diyor. Başka bir fırında ‘Gevrek 10 TL’ye de var, yarım gevrek 5 TL’ye de var. Başka bir fırında ‘3 adet bayat ekmek 1 lira.’ diyor.”

Reklam
Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Açlık edebiyatı uzmanı Bülbül’den çok manidar açıklamalar

Yayıncı

on

Olay

Aydın Şafak’ta yayınlanan habere göre, Özlem Çerçioğlu’na yakın medyanın boy hedefi haline getirmeye çalıştığı CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, yaptığı paylaşım ile parti kulislerinden büyük destek gördü.

Süleyman Bülbül Aydın İl Danışma Kurulu toplantısında Özlem Çerçioğlu’nun gözlerinin içine baka baka, “Nasıl ülkede tek adama, tekçi düşünceye karşı çıkıyorsak, partinin içinde de bu tekçi düşünceye karşı çıkmalıyız, izin vermemeliyiz” demişti.

Bu konuşma parti içinde gündem olunca Özlem Çerçioğlu’na yakın medya, Süleyman Bülbül’ü boy hedefi haline getirdi. Bunun üzerine sevenlerine mesaj çeken Süleyman Bülbül, “Aydın İl Danışma Kurulunda yaptığım konuşmayı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz” ifadelerinı kullandı. Böylece Süleyman Bülbül, söylediklerinin arkasında olduğunu bir kez daha vurgulamış oldu.

PARTİLİLER ARTIK ONA “KÖROĞLU” DİYOR

Reklam

CHP büyük kongresinde Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu Kılıçdaroğlunu can siperane şekilde desteklerken Aydın’dan Özgür Özel-Ekrem İmamoğlu listesini Bülent Tezcan ve Ömer Günel ile birlikte destekleyen üç kişiden biri olan Süleyman Bülbül, Çerçioğlu taraftarlarınca yuhalanmış ve olmadık hakaret-itham-iftiralara maruz kalmıştı.

Buna karşın çıktığı yoldan dönmeyen Süleyman Bülbül’ün mücadelesi, parti tabanından da büyük destek görüyor. Pek çok partili Süleyman Bülbül’ü, haksızlığa ve kokuşmuş düzene karşı mücadele eden Köroğlu ile özdeşleştiriyor. Bu nedenle çok sayıda partili Süleyman Bülbül hakkında övgüyle söz ederken, “Aydın’ın Köroğlusu” ifadelerini kullanıyor.

CHP lideri Özgür Özel ise Çerçioğlu medyasının hedefleri haline gelen Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel ve Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’den yana tavır koyduğunu, yaptığı icraatlarla gösterdi. Özlem Çerçioğlu dahi Özgür Özel ile resim çektirmeyi başaramaz iken CHP Genel Başkanı Özel, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’i kabul ederek beraber poz verdi. Bunun yanında Özlem Çerçioğlu’nun isteğiyle Nazilli Belediye Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığı’na atanan Naim Atmaca’nın ataması, CHP Genel Merkezi tarafından uygun bulunmamış ve iptal edilmişti. Bu haberi yapan Aydın Şafak Gazetesi ise Çerçioğlu medyası tarafından kendilerince lince tabi tutulmaya çalışılmış, boylarının ölçüsünü alınca kuzuların sessizliğine bürünmüşlerdi.

GENÇLİK KOLLARI BAŞKANININ DARBI GENEL MERKEZDE İNFİAL YARATTI

Reklam

Diğer yandan CHP Efeler Gençlik Kolları İlçe Eski Başkanı Artuğ Akosman’ın darbı, partide büyük sıkıntı yarattı. Bilindiği gibi Artuğ Akosman Anıtkabir gezisi sırasında otobüse alkollü gelen CHP Aydın İl Gençlik Kolları Başkanı Mustafa Dinç’e tepki göstermiş, sonrasında görevden alınmıştı.

Medyaya düşen ve Artuğ Akosman tarafından sosyal medyadan yapılan yayınlardaki iddialara göre Akosman, Özlem Çerçioğlu’nun yakın ekibindeki Ozan Çavuşoğlu’nun çevresi tarafından bir araziye götürülerek darp edilmişti. Bu sadece darp suçunu değil, Ağır Ceza davasına konu özgürlüğün kısıtlanması eylemlerini de içeriyordu.

Haberlere yansıyan iddialara göre; Akosman darp raporı için hastaneye gittiğinde, Ozan Çavuşoğlu ve etrafındaki eski hükümlülerden oluşan bir grup tarafından yine şikayetçi olmaması için darba uğramıştı. Bilindiği gibi daha önce de gazeteci Serhan Seyhan saldırıya uğramıştı. Öte yandan Aydınpost yazarı Ahmet Gözen ise takip edilip çekilen resimleri, medya kurumlarına ve sosyal medya hesaplarına servis edilmişti. Ahmet Gözen kaleme aldığı bir yazısında konuyu kamuoyuyla paylaşmış, özetle “Etrafımdaki takip edenleri çek, yoksa onların kolunu bacağını kıracağım” şeklinde Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu’nu uyardığını, Çerçioğlu’nun ise “Ben takip ettirmiyorum” şeklinde cevap verdiğini kaleme almıştı.

Parti kulislerinde Süleyman Bülbül’ün konuşmalarında ve vurgularında, bu iddialara ve de yaşananlara göndermede bulunduğu kaydediliyor.

Reklam

İşte Süleyman Bülbül’ün o paylaşımı;

Okumaya devam et

Siyaset

CHP’li Evrim Karakoz: Aydınlı çiftçilerimizin sesini duyun ve zamları geri çekin!

Yayıncı

on

Olay

CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, Aydın’da sulama paralarına yapılan fahiş artışları TBMM gündemine taşıyarak zamların geri çekilmesi için Tarım ve Orman Bakanı’na ve DSİ yetkililerine çağrı yaptı.

DSİ’ye bağlı Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği dekar başına 40 lira olan sulama paralarını 290 liraya çıkarmıştı. Çine ilçesine bağlı Karakollar Mahallesi ve Yolboyu Mahallesi muhtarları ve çiftçiler sulama paralarına yapılan yüzde 625 oranındaki zamma tepki göstermişlerdi.

Konuyu TBMM Genel Kurul gündemine taşıyan Evrim Karakoz, ayrıca verdiği önergeyle zamların geri çekilip çekilmeyeceğini Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’ya sordu.

CHP’li Karakoz TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Reklam

“AYDINLI ÜRETİCİLERİMİZ SU PARALARINA İSYAN EDİYOR”

“AKP iktidarı kötü ekonomi ve tarım politikaları nedeniyle perişan ettiği üreticilerimizi şimdi de susuzlukla tehdit ediyor. Özellikle, Aydın’da Çine ilçemize bağlı Karakollar ve Yolboyu mahallelerimizdeki üreticilerimiz Devlet Su İşlerine bağlı Koçarlı Sulama Birliğinin 40 liradan 290 liraya çıkardığı sulama paralarına isyan ediyor.”

“ATADAN DEDEDEN KALMA KAYNAKLARDAN KULLANILAN SULAR”

“Burada üreticilerimiz atadan, dededen kalma artezyenden ya da kendi imkânlarıyla açtıkları kuyulardan çektikleri suyu kullanıyor yani hiç hizmet verilmeden çiftçimizden para alınıyor, yetmiyor, bir de yüzde 625 oranında zam yapılıyor.”

Reklam

“ÇİFTÇİLERİMİZİN SESİNİ DUYUN, ZAMLARI GERİ ÇEKİN”

“Tarım ve Orman Bakanına çağrımızdır: Aydınlı çiftçilerimizin sesini duyun ve sulama paralarına yapılan fahiş zamları geri çekin. Aksi hâlde, tarih sizi üretici düşmanı bir iktidar olarak yazacak.”

Karakoz, TBMM Başkanlığına verdiği önergede Tarım ve Orman Bakanına şu soruları yöneltti:

1- Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği’nin sulama paralarına yaptığı yüzde 650-y-zde 700’leri bulan zamlardan haberdar mısınız? Sulama paralarına yapılan zamlar Bakanlığınızın ve ilgili kurumlarınızın onayı ile mi yapılmaktadır?

Reklam

2- Koçarlı Adnan Menderes Sulama Birliği’nin sulama paralarına yaptığı zamların üreticilerimizin talebi doğrultusunda geri alınması için herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?

3- Vatandaşlarımızın atadan, dededen kalma artezyenlerden ve açtıkları kuyulardan kendi imkanlarıyla çıkardıkları ve tarımsal sulamada kullandıkları sulardan hangi gerekçeyle para alınmaktadır? Üreticinin içinde bulunduğu zor koşullar göz önünde bulundurularak tarımsal sulamada kullanılan sularla ilgili üreticilerimizi destekleyici düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?

4- Çiftçilerimizin talebi doğrultusunda Aydın’ın Çine ilçesindeki Topçam Barajı’nın
Tarımsal sulama ihtiyacını karşılamaya yönelik kullanımı için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

Reklam
Okumaya devam et

Siyaset

Buğday taban fiyatı en az 15 TL olarak bir an önce açıklanmalı

Yayıncı

on

Olay

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili Evrim Karakoz, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada buğday üreticisinin artan girdi maliyetlerine dikkat çekerek buğday taban fiyatlarının en az 15 lira olarak bir an önce açıklanması çağrısında bulundu.
“ÇİFTÇİ TABAN FİYATI BEKLİYOR”
Aydın’da buğday üretimi yapan çiftçilerle bir araya geldiğini belirten Karakoz, “Maliyetlerden dolayı kime dokunsanız çaresiz, kime dokunsanız dertli. Çiftçilerimiz mağdur ve çiftçilerimiz fiyat beklentisi içinde.” dedi.
CHP Aydın Milletvekili Evrim Karakoz konuşmasında şunları söyledi:
“BUĞDAY ÜRETİCİSİNİN GİRDİ MALİYETLERİ ARTTI”
“1 ton buğday üretmek için tohum, gübre, kira, mazot, ilaç, işçilik gibi kalemlerden oluşan girdi maliyetleri geçen sene 7.600 lirayken bu yıl 1 ton buğdayın maliyetinin 10 bin lirayı geçmesi bekleniyor.”
“TABAN FİYAT EN AZ 15 LİRA OLMALI”
“Buradan iktidara çağrı yapıyorum: Tüm girdi maliyetleri ortadayken bir açıklama yapılmalı bir an önce ve 1 kilo buğdayın taban fiyatı en az 15 lira olarak belirlenmeli. TMO’da bir an önce hazırlıklarını yapmalı, çiftçimizin ürettiği tüm buğdayı almalı ve çiftçilerimiz mağdur edilmemeli.”

Okumaya devam et

Çok Okunanlar