Connect with us

Siyaset

‘Milletin sırtından geçinenlerin bütçesi’

Yayıncı

on

İYİ Parti Aydın Milletvekili Ömer Karakaş, ülkemizde tam bir ekonomik afet yaşandığını, başta hukuk olmak üzere, devletin tüm kurumları çöktüğünü, bürokrasinin sarayın çoklu maaşlı bürokratlarının elinde oyuncak olduğunu belirtti. Görüşülmekte olan bütçenin milletin bütçesi olmadığını kaydeden Karakaş, “Bu bütçe; faizcilerin, milletin sırtından geçinenlerin, huzur hakkı peşinde koşan bürokratların ve bunlara göz yumanların bütçesidir” dedi.

Karakaş, TBMM Genel Kurulu’nda, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanunu Teklifi’nin 7. maddesi üzerine konuştu. Konuşmasına, şehitlerimize rahmet yaralılarımıza acil şifalar dileyerek başlayan Karakaş, “Ayrıca, terörü ve teröre destek veren herkesi lanetliyorum; yine ayrıca terörü lanetlemeyen herkesi de lanetliyorum” dedi. Karakaş, şunları söyledi:
“Bugün bu topraklarda özgürce yaşamamızı, bundan yüzyıl önce cumhuriyetin kuruluşu için ellerini kaldıran vatansever ecdadımıza borçluyuz. Bizler, bu Gazi Meclisimizde milletimizin hakkını, parasını ve geleceğini savunmak üzere görev yaparken bu borca ne kadar sadığız ? Şöyle ki başta hukuk olmak üzere, devletin tüm kurumları çöktü; bürokrasi, sarayın çoklu maaşlı bürokratlarının elinde oyuncak oldu; milletimiz enflasyon canavarı karşısında açlık ve sefalet içerisinde; ülkemizde maalesef tam bir ekonomik afet yaşanıyor.”

Eserinizle övünebilirsiniz !

Konuşmasında, “Peki, önümüze gelen bu bütçede iktidar milletimize neyi vadediyor ?” diye soran Karakaş, sonrasında şöyle devam etti:
“Birinci olarak, Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı’nın özelleştirilmesi 2024’te tamamlanacak. Çanakkale Gökçeada Kuzu Limanı ihaleye çıkartılacak. Tekirdağ Marmaraereğlisi’ndeki taşınmazlar ile Tekirdağ Çeşmeli Limanı özelleştirilecek. Toplam 8 otoyol ve 2 köprü, üzerlerindeki tesislerle birlikte özelleştirilecek. Sümer Holding’in bugüne kadar 15 bağlı ortaklık ve şirketi, 47 işletmesi, 45 iştirak hissesi, 1 marka, 3 tesis, 6 yarım kalmış tesis ile 390 mağazası daha önce özelleştirilmişti, kalanların özelleştirilmesine yine devam edilecek; yedieminlik faaliyetleri, periyodik muayene hizmetleri özelleştirilecek. Kamuya ait 18 sosyal tesisten 3’ü daha önce özelleştirilmişti, geriye kalanlar da özelleştirilecek. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan devlete ait taşınmazlar da atıl vaziyette oldukları gerekçesiyle yine özelleştirilecek. 1986 yılından bu yana 144,2 milyar liralık özelleştirme yapılmış, bunun en az 140 milyar lirası AK Parti iktidarında gerçekleşti. Bu ne kadar vahim bir durumdur ? Sayın iktidar milletvekilleri, eserinizle övünebilirsiniz.”

Reklam

‘İhtiyat akçesini bile müteahhitlere verdiniz’

Karakaş, sevdiği bir söze dikkat çekerek, “Birileri bugün gölgede oturuyorsa uzun zaman önce birileri ağaç diktiği içindir” dedi. İktidarın, devletin “kefen parası” olarak adlandırılan “ihtiyat akçesini” bile müteahhitlere vermekten çekinmediğini belirten Karakaş, şunları söyledi:
“Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını satarak iktidarınızın keyfini sürdürüyorsunuz. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde söylediği birçok şey maalesef ülkemizde gerçekleşmiş durumda. Ne demişti Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ? “Cebren ve hileyle aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş.” Evet, devlet vardır, hükûmetler vardır; devlet bakidir, hükûmetler gelip geçicidir. Artık bu ülkede devletin omurgası yok oldu, devletin tüm kurumlarının çivisi çıkmış durumda. ‘Bütün tersanelerine girilmiş.’ demiş Atatürk; evet, başta Tank Palet Fabrikası olmak üzere devletin tüm stratejik kurumları satıldı, peşkeş çekildi. ‘Bütün orduları dağıtılmış.’ demiş; evet arkadaşlar, bütün orduları dağıtılmış durumda çünkü maalesef orduyu daha önce FETÖ’ye teslim ettiniz, arkasından, askeri hastaneleri kapattınız, askeri okulları kapattınız, Genelkurmay ile kuvvet komutanlıkları arasındaki uyumu, ahengi ortadan kaldırdınız ve maalesef şu anda cumhuriyet ve Atatürk düşmanı yeni nesiller yetiştiriyorsunuz.”

‘Topraklarımızı peşkeş çektiniz’

Karakaş, Atatürk’ün “Memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir” dediğine işaret ederek, 2006’dan beri 68 milyar dolarlık toprak satışı yapıldığını, üstelik bunun kayıtlı verilere göre olduğunu, kayıtsız verilere göre ne kadar toprak satıldığının bilinmediğini vurguladı. Topraklarımızın 10 binlerce 100 binlerce dönümler hâlinde Yahudilere peşkeş çekildiğini anlatan Karakaş, “Yahudilere satılıyor. Bakın, İsrailliler demiyorum çünkü İsrailliler değil, planlı bir şekilde dünyanın çeşitli bölgelerinde bulunan Yahudiler alıyor. Ayrıca Kıbrıs’ta topraklarımız hızlı bir şekilde Yahudilere yine satılmaya devam ediliyor. Ayrıca tek kurşun bile atmadan bu ülkede sığınmacılar ülkemizi işgal etmiş durumda” dedi. Karakaş, Atatürk’ün “Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler” sözüne dikkat çekti. “Bakınız, biraz önce, birçok kurumun, birçok kuruluşun özelleştirildiğini, peşkeş çekildiğini saydım” diyen Karakaş, şöyle devam etti:
“İktidarınızın devamlılığı için bütün bu kurumları satmaya devam ediyorsunuz. ‘Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.’ Evet, benim milletim borç batağında, enflasyon canavarı altında, yoksulluk altında inim inim inliyor. ‘Ey Türk istikbalinin evladı!’ Yani biz. ‘İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’ Biz İYİ Parti olduğu sürece, biz Türk milliyetçileri olduğu sürece hiç kimsenin hiçbir şekilde bu ülkeyi peşkeş çekmesine, satmasına ve zor duruma düşürmesine müsaade etmeyeceğiz. İşte, bizler bu cennet vatanı bize emanet eden atalarımızın torunları olarak her şart altında ülkemize sahip çıkacağız.”

Reklam

AK Parti’ye: İşinize gelince faiz haram

Karakaş, AK Parti milletvekillerine “işinize gelince faiz haramdır diyorsunuz” anımsatması yaparken, “Ancak hazırladığınız ve burada savunduğunuz bütçede 2024-2026 yılları için 5.4 trilyon lira faiz ödenecek. 2005’te vergilerin yüzde 17’si, 2026’da vergilerin yüzde 18’i faize gidecek. Bütçelerin geneline baktığımızda, yatırımlardan daha çok faiz ödemesi olduğunu hep birlikte görüyoruz” dedi. “Şimdi, bu bütçeye bakıp milletin bütçesi diyebiliyor musunuz ?” sorusunu yönelten Karakaş, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Bu bütçe; faizcilerin, milletin sırtından geçinenlerin, huzur hakkı peşinde koşan bürokratların ve bunlara göz yumanların bütçesidir. Bu bütçe, milletimizin parasını kamu-özel iş birliği projesiyle yiyen yandaş müteahhitlerin bütçesidir. Bu bütçe, milletimizin sofrasındaki ekmeği faiz ve enflasyona yedirip manda yoğurdu yemeden yatmayanların bütçesidir. Bu bütçe, KYK yurtlarındaki evlatlarımızın can güvenliğini hiçe sayan liyakatsiz yöneticilerin bütçesidir. Milletimizin gerçek durumunu görmek istiyorsanız camında ‘Bayat ekmek satılır.’ yazısı olan fırınlara, kredi kartıyla simit satan tezgâhlara bakınız.”

Acı tablo fotoğraflarda

Karakaş, konuşması sırasında halkın içinde bulunduğu durumu özetleyen fotoğraflar da göstererek, şunları söyledi:
“Bakın, burada bir tezgâhta ‘Kredi kartı geçerlidir.’ diyor. Başka bir fırında ‘Gevrek 10 TL’ye de var, yarım gevrek 5 TL’ye de var. Başka bir fırında ‘3 adet bayat ekmek 1 lira.’ diyor.”

Reklam
Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siyaset

Deve Güreşlerini bütün renkleriyle geleceğe taşıyacağız

Yayıncı

on

Olay

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Köşk’te deve güreşine katıldı. Savaş, “Aydın’a daha nice arenalar kazandırıp bu güreşleri tüm renkleriyle geleceğe taşıyacağız” dedi.

Köşk Belediyesi tarafından 13. Geleneksel Deve Güreşi Festivali düzenlendi. Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Köşk’teki deve güreşine katıldı. İlginin yoğun olduğu güreşte 150 deve güreşti. Halk oyunu ekibi zeybek gösterisi yaptı. Savaş, Köşk Belediye Başkanı Nuri Güler ile birlikte vatandaşlara yağlık dağıttı. Büyükşehir Adayı Savaş ile el sıkışan vatandaşlar, “Bizim başkanımız siz olacaksınız” diyerek destek vereceklerini ifade etti.

Köşk’te muhteşem bir kalabalığın olduğunu belirten Savaş, Ege Bölgesinin geleneksel kültürü olan bu deve güreşlerine sahip çıkacaklarını söyledi. Savaş, “Köşk’teki güreşte muhteşem bir atmosfer var. Çanakkale’den Antalya’ya uzanan bu Yörük kültürünü koruyacağız, gelecek nesillere aktaracağız. Bu güreşler tüm renkliliği ve çeşitliliği ile devam edecek. Hemşerilerimiz yapacağımız güzel arenalarda sosyalleşip aileleriyle güzel vakit geçirecek.” dedi.

Reklam
Okumaya devam et

Siyaset

Savaş: “Aydın’ı 31 Mart’ta Bu vizyonsuz yönetimden kurtaracağız”

Yayıncı

on

Olay

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, kentin kayıp yıllarına dikkat çekerek, “Aydın makus talihi kırmak elimizde. Aydın’ı 31 Mart’ta bu vizyonsuz yönetimden kurtaracağız” dedi.

Cumhur İttifakı Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş ve Efeler Belediye Başkan Adayı Burak Pehlivan, mimar ve inşaat sektörünün temsilcileri ile bir araya geldi. Şehirdeki sorunlara dikkat çeken Savaş, dışarıdan Aydın’a gelenlerin hayal kırıklığı yaşadığını söyledi.

BU ŞEHRİN KADERİNİ DEĞİŞTİRELİM
Aydın’da plansızlık olduğunu ifade eden Savaş, “Aydın’ın 1 yıl daha kaybetmeye tahammülü yok. Aydın, yönünü bulamamış ve nereye doğru gelişeceğini bilemeyen bir kent haline gelmiş. Beceriksizlerin, iş bilmezlerin elinde bu şehir. Şehrin ulaşım master planı yok. Turizm master planı yok. Şehirde plansızlık var. Plansızlığın olduğu bir şehirde istediğiniz kadar online, istediğiniz kadar düzenleme yapalım. Aydın, el freni çekilmiş bir araba gibi yerinde sayan bir şehir halinde. Bu şehir için dertlenen bir büyükşehir belediye başkanı yok. Bu kaderi değiştirmek elimizde. Bunu hep beraber yapacağız. Şehrin kaderini değiştirelim. 31 Mart bunun için bir milat” dedi.

İHALEYİ NEDEN AÇIKLAMIYORSUN?
Aydın’ın ulaşım sorununa dikkat çeken Savaş, “Mevcut başkan çıkmış şimdi 1 milyara Yeni Dörtyol, Eski Dörtyola köprülü kavşak yapacağım diyor. Hangi parayla yapıyorsun. Niye bu zamana kadar yapmadın? 1 milyara sen 2 tane köprülü kavşağı yapabilir misin? Peki yaptığın o ihaleyi niye açıklamıyorsun. O master planında Eski Dörtyol, Yeni Dörtyol köprülü kavşak ve trafik ile ilgili ne tür bir düzenleme yaptığını neden kamuoyu ile paylaşmıyorsun? Böyle bir master planı yok.” dedi.

Reklam

BİLANÇOLARI VE FALİYET RAPORLARI TEL TEL DÖKÜLÜYOR
Aydın’da kaynakların etkin kullanılmadığını ifade eden Savaş, “ASKİ çok önemli bir yatırım kuruluşu. Ama kendi binası yok. Düne kadar kirada kalıyordu. 700 bin su abonesi var. Türkiye’nin en pahalı suyunu Aydın kullanıyor. Topladığı paraları belediyeye borç veriyor ve kendisi de bankadan kredi kullanıyor. Bakın şu beceriksizliğe. Bilançoları ve faaliyet raporları tel tel dökülüyor. Proje, vizyon, ekip, organizasyon, hesap kitap yok. Yalan, dolan, reklam ve algı var. Buna dur deme vakti geldi.” diye konuştu.

SEFERBERLİK RUHUYLA ÇALIŞMALIYIZ
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimin önemine dikkat çeken Savaş, “Aydın’ın bu makus talihini kırmak elimizde. Fazla söze, lafa hiç gerek yok. Eğip bükmeden net bir şekilde konuşmak lazım. Bunu yapabilir miyiz, yaparız? Bu şehir hepimiz. Bu şehir bize emanet. Hepimizin üzerine sorumluluk düşüyor. Onun için 31 Mart milat. Bir seferberlik ruhu ile 31 Mart’a kadar çalışmalıyız. 1 yıl daha kaybetmeye bu şehrin tahammülü yok.” diyerek herkesin çalışmasını istedi.

Okumaya devam et

Siyaset

Başkan Çerçioğlu gençlerle “Özlem” giderdi!..

Yayıncı

on

Olay

Biribirlerini çok özlemiş olmalılar ki öyle sevindiler, öyle sarıldılar biribirlerine, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Özlem Çerçioğlu 5 yıl sonra gençlerle “özlem” giderdi!..

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği kurslarda Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) hazırlanan gençlerle bir araya geldi. Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen kahvaltıda gençlere seslenen Çerçioğlu, kamuda işe alımlarda KPSS sınav sonucunun yanı sıra uygulanan mülakat sisteminin mağduriyetlere sebep olduğunun altını çizdi. Kahvaltıda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın İl Başkanı Hikmet Saatçı ile CHP Efeler Belediye başkan adayı Anıl Yetişkin’in de eşlik etti. Çerçioğlu, Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime büyük önem verdiklerini ifade edip, “Her zaman gençlerin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.

Gençlerle bir arada olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyleyen Çerçioğlu, “Aydın Büyükşehir Belediyesi olarak eğitime çok önem veriyoruz. Bu sebeple birçok kreş açtık, açmaya da devam edeceğiz. Kreşleri çok önemsiyoruz; 3-4 yaşından itibaren eğitime başlamak gerekiyor. Bizler kreşlerimizde dezavantajlı ailelerin çocuklarına öncelik veriyoruz. Anneler çocuğuyla tek yaşıyorsa kreşlerimizde bu annelerin çocuklarına öncelik veriyoruz. Çünkü, maalesef ki dışarıda kreşler çok pahalı. Kreşin masrafını karşılamak isteyen ve asgari ücretle çalışan bir annenin bu yükün altından kalkabilmesi imkânsız duruma geldi” şeklinde konuştu.

‘Otizm destek merkezleri açtık’
Eğitimde fırsat eşitliği için otizm destek merkezleri de açtıklarını hatırlatan Çerçioğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak Nazilli, Karacasu, Germencik, Kuşadası’nda bir; Efeler’de iki tane otizm merkezi açtık. Çünkü otizmli çocuk sayısı her geçen gün artıyor. Özel çocuklarımıza merkezlerimizde ücretsiz olarak 45 saat eğitim veriyoruz. Çünkü otizmde eğitim çok önemli bir yere sahip. Bizler dezavantajlı çocuklarımıza da dokunuyoruz” dedi.
Bütün hizmetlerinin içerisinde en fazla sosyal belediyeciliğe önem verdiklerini belirten Çerçioğlu, “Bizler altyapı ve üstyapı gibi yapmamız gereken hizmetlerimizi fazlasıyla yapıyoruz. Fakat daha çok sosyal belediyeciliğe önem veriyoruz. Bugünün Türkiye’sinde sosyal belediyeciliğin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Reklam

‘Kamuda mülakat sistemi adil değil’
Büyükşehir Belediyesi’nin KPSS kurslarına gelen gençler en büyük çekincelerinin sınavdan çok mülakat sistemi olduğunu belirtti. Gençleri anladıklarını, kamuda işe alımlarda KPSS puanının yanı sıra getirilen mülakat sisteminin adalet duygusunu yaraladığının altını çizen Çerçioğlu, “Uzun süre dirsek çürütüp sınavda en yüksek puanı alıp başarılı oluyorsunuz, fakat bir ‘dayınız’ olmadığı için mülakatı geçemiyorsunuz. Bu adil değil. En fazla yaralanan da sizler kadar sizlere emek veren anneleriniz-babalarınız oluyor” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar