Connect with us

Gündem

Onlar Türkiye çöl olmasın deyi uğraşıp duru, ama takan kim?..

Yayıncı

on

TEMA Vakfı 13 -19.Kasım Erozyonla Mücadele Haftasını 30 yılın ardından yeniden “Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla karşıladı. Ülkemizin dört bir yanında TEMA Vakfı gönüllüleri, hafta boyunca, çevrimiçi webinar, stant çalışmaları, eğitim sunumları ve toprak yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklerle kamuoyunun dikkatini tüm canlılara hayat veren toprağın, suyun, ormanın, havanın önemine ve insan kaynaklı iklim krizine dikkat çekmeye çalıştı.
Aydın İsmet Sezgin Parkında toplanan TEMA Vakfı gönüllüleri; Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, Polis Teşkilatımızın sağladığı güvenlik tedbirleri ile Batı Gazi Bulvarını takiben, Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz SANCAR Matematik Parkına kadar “Toprak Yürüyüşü” yaptı. Park’ta yürüyüş katılımcılarına TEMA Vakfı, İklim krizi, konularında bilgi verildi.
İklim krizi ile ilgili görüşlerini sorulan TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Önce uluslararası Paris anlaşmasını, sonrada çözümlerini anlattı; “2015 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te, 197 ülkenin katılımı ile BM İklim Değişikliği Konferansı’nın 21.si gerçekleştirilmiştir. Bu konferansa katılan ülkeler arasında ülkemiz Türkiye de yer almıştır..
İklim krizinin önüne geçmek ve ortalama hava sıcaklığı artışını 1.5 santigrat derece ile sınırlandırmak, mümkünse 2 santigrat derecenin üstüne çıkmamak amacıyla 192 ülke bir anlaşma imzalamıştır.
Türkiye, 2015 yılında Paris Anlaşması’nı imzalayarak destek vermiş, ancak iç hukuk onay süreci devam etmiş, 7 Ekim 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile anlaşma onaylanarak iç hukukumuz da resmiyet kazanmıştır.
Anlaşma, küresel sıcaklık artışını endüstri öncesi seviyelere göre 2°C’nin altında tutma hedefini taşımaktadır. Ayrıca, 1.5°C’lik bir sınırlamanın sağlanması için de çaba gösterilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Anlaşma, ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma taahhütlerini içerir.
Türkiye, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının artışını %21 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuş ve bu taahhüdünü daha sonradan güncelleyerek %41’e çıkarmıştır.
İklim krizinin etkisiyle; ülkeler küresel iklim krizine çare ararken; Amerika’da, Avusturalya’da, Avrupa’da ve ülkemizde orman yangınları yaşandı. Doğu Afrika’da 20 milyon kişi kuraklık ve diğer doğa olaylarının etkisiyle gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldı. Pakistan’da yağmurlar yoğun seller, on milyonlarca kişiyi etkiledi .Milyonlarca kişi yerinden, çok sayıda kişi canından oldu. Somali’de, Kenya’da milyonlarca kişi kıtlığın, açlığın etkisiyle ülke içinde göç etti komşu ülkelere sığındı.
Ülkemizde İklim krizine karşı koymanın çaresi; Topraklarımıza, mevcut su ve orman varlıklarımıza sahip çıkmaktır. Öncelikle, eğimi %15 daha büyük arazilerde eş yükselti eğrilerine göre teraslama yapılarak, vakit yitirilmeden fidan dikilmeli, dikilen fidanlara bakılmalıdır. Yol kenarları üç, dört sıra ağaçlandırmak, öncelikle ve ivedilikle, nehir ve akarsu havzaları, baraj çevreleri ağaçlandırılmalı, nehir, baraj çevreleri ve orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmemelidir. Köy ve mahalle yollarının genişleyeceği de düşünülerek komşu mülkiyet sahiplerine gelir getirecek fidanlar dikilmeli, dikilecek fidanlar görünüm güzelliği oluşturmalıdır.
Şehirlerimizde betonsuz, geniş parklar, toplantı alanları oluşturulmalı, yağmur suları kanalizasyon sisteminden ayrılmalı, depolanmalı, göletler oluşturulmalı, park ve bahçelerin sulanması için kullanılmalıdır.
Devletimiz ve yerel yönetimler, temiz enerji için devlet binalarında ve konutlarda güneş enerji panelleri yapılmasına zorunluluk getirmeli, teknik ve ekonomik destek vermelidir.
İklim krizi ve küresel iklim değişikliğinden kurtulmanın yolu, fosil yakıtlardan uzaklaşmaktan geçmektedir” dedi. Katılımcılara, güvenliği sağlamada özverili çalışan, destek olan, polislerimize teşekkür etti.

Türkiye Çöl Olmasın.
Mehmet ÖZDEMİR TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Başkan Alıcık’tan Kurban ve Babalar Günü mesajları

Yayıncı

on

Olay

MHP Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık Kurban Bayramı ve Babalar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Alıcık Kurban Bayramı Mesajında; Milli ve dini bayramlar; barışın, paylaşmanın, hatırlamanın, her anlamda birliğin, dirliğin, kardeşliğin, tasada ve sevinçte yekpare olmanın bahtiyarlığıdır. Çok şükür Mübarek Kurban Bayramına ulaşmanın; kurban ibadetinin insani, vicdani ve İslami mükafatlarına layık olabilmenin yeni bir fırsat dönemine kavuşmanın huzuru içindeyiz. Kurban, bir Müslüman’ın tüm varlığını Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun manevi delil ve kefaretidir.
Bunun yanında Kurban ibadeti; Allah’a yaklaşmak, yakınlaşmak ve rızasını kazanmak için üstlenilen manevi vecibenin sahip olunan imkânlar nispetinde ifası ve idamesidir.”İfadelerini Kullandı. Sözlerine devam eden Başkan Alıcık
”Nitekim Kurban Bayramı dayanışma ve yardımlaşmanın simgesidir.
Toplum hayatımızın düzen ve denge halinde, huzur ve güven dahilinde sürdürülebilir bir nitelik kazanabilmesi adına bayramın ahlaki ve manevi mesajına; ihsan, ikram ve cömertlik çağrısına riayet ve sadakat gösterilmesi halisane dileğimdir. Küslerin barışıp kucaklaşması, dargın gönüller arasındaki buzların erimesi, sıla-i rahim ruhunun vatanımızın her yöresinde tıpkı bir bayrak gibi yükselmesi yürekten niyazımdır.Bu duygu ve düşüncelerle, Türk Milletimizin, efe yürekli hemşerilerimin, ülkücü kardeşlerimin Mübarek Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor şükranlarımı sunuyorum.Bayram tatili münasebetiyle yollara düşen kardeşlerimizin kazadan beladan uzak bir şekilde tatillerini geçirmelerini, sevdiklerine ve sevenlerine saadet içinde kavuşmalarını diliyorum.“Hac Farizası” için kutsal topraklarda bulunan tüm kardeşlerimizi sevgi ve saygılarımla selamlıyor, ibadetlerinin makbul olmasını, dualarında olabilmeyi ve sağlıcakla dönmelerini içtenlikle temenni ediyorum.Kurban Bayramı’mız kutlu olsun. Cenab-ı Allah yar ve yardımcımız olsun.”dedi.
Bu yıl kurban bayramının ilk günü aynı zamanda Babalar Günü oldunu söyleyen başkan Alıcık; “Ebediyete intikal edenlere Rabbim’den rahmet diliyor, başta şehit ve gazilerimizin kıymetli babaları olmak üzere tüm babalarımızın babalar günü kutluyorum.
Evlerimizin güven direkleri muhterem büyüklerimizi saygı ve minnetle anıyor, sağlıklı huzurlu ömür diliyorum.
Babalar günü kutlu olsun.” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

AK Parti Aydın Milletvekili Av. Ömer Özmen’in Kurban Bayramı Mesajı

Yayıncı

on

Olay

Bayram günleri Millet olarak bizleri birbirimize bağlayan, birlikte yaşamanın sevinç ve mutluluğunu yaşadığımız müstesna zamanlardır. Bayram vesilesiyle, aile olmanın önemini idrak etmek, yakınlarımızı ziyaret etmek, komşularımızın hal ve hatırını sormak, fakr-u zaruret içerisinde yaşayan insanlara el uzatmak ve yardım etmek Millet olma bilincimizi kuvvetlendirmektedir. Kurban Bayramı, mukaddes değerler uğrunda en kıymetli varlığını feda edebilme anlayışını, varlıklarımızı yardıma muhtaç olanlarla paylaşma faziletini ifade etmesi bakımından özel bir anlam taşımaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Mübarek Kurban Bayramınızı canı gönülden tebrik eder, Bayramın; Gazze’de yaşanan insanlık dramının son bulmasına, ülkemize, gönül coğrafyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini Cenab-ı Allah (C.C)’tan niyaz ederim.

Nice bayramlara kavuşmanız temennisiyle hayırlı bayramlar.

Av. Ömer ÖZMEN
AK Parti Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi

Reklam
Okumaya devam et

Gündem

Aydın Valiliği’nden basın açıklaması!..

Yayıncı

on

Olay

Bazı sosyal medya hesaplarında yer alan Aydın il merkezinde bir sürücü ile trafik polisi arasında meydana gelen tartışmaya ilişkin görüntülerle ilgili olarak aşağıdaki hususların kamuoyunun bilgisine sunulması gerektiği anlaşılmıştır.
09 Haziran 2024 Pazar günü saat 08.03’de Muğla Bulvarı, Yeni Dörtyol Kavşağındaki kırmızı ışıkların yandığı sırada yaya geçidinde duraklayan araç sürücüsünün görevli motorize trafik polisi tarafından ikaz edilmesiyle başlayan tartışma sonrasında olay yerine intikal eden trafik ekiplerince yapılan incelemede; araç sürücüsünün çocuğunu sınava götürdüğünün anlaşılmasıyla gecikmeye mahal vermemek için evrak kontrolleri yapılarak yoluna devam etmesi sağlanmıştır.
Öğrencinin katılacağı sınava geç kalması gibi bir durum söz konusu değildir.
Konunun tüm yönleriyle araştırılması için “inceleme” başlatılmıştır.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar