Connect with us

Gündem

Onlar Türkiye çöl olmasın deyi uğraşıp duru, ama takan kim?..

Yayıncı

on

TEMA Vakfı 13 -19.Kasım Erozyonla Mücadele Haftasını 30 yılın ardından yeniden “Türkiye Çöl Olmasın” sloganıyla karşıladı. Ülkemizin dört bir yanında TEMA Vakfı gönüllüleri, hafta boyunca, çevrimiçi webinar, stant çalışmaları, eğitim sunumları ve toprak yürüyüşü gibi çeşitli etkinliklerle kamuoyunun dikkatini tüm canlılara hayat veren toprağın, suyun, ormanın, havanın önemine ve insan kaynaklı iklim krizine dikkat çekmeye çalıştı.
Aydın İsmet Sezgin Parkında toplanan TEMA Vakfı gönüllüleri; Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra, Polis Teşkilatımızın sağladığı güvenlik tedbirleri ile Batı Gazi Bulvarını takiben, Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz SANCAR Matematik Parkına kadar “Toprak Yürüyüşü” yaptı. Park’ta yürüyüş katılımcılarına TEMA Vakfı, İklim krizi, konularında bilgi verildi.
İklim krizi ile ilgili görüşlerini sorulan TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Önce uluslararası Paris anlaşmasını, sonrada çözümlerini anlattı; “2015 yılında Fransa’nın başkenti Paris’te, 197 ülkenin katılımı ile BM İklim Değişikliği Konferansı’nın 21.si gerçekleştirilmiştir. Bu konferansa katılan ülkeler arasında ülkemiz Türkiye de yer almıştır..
İklim krizinin önüne geçmek ve ortalama hava sıcaklığı artışını 1.5 santigrat derece ile sınırlandırmak, mümkünse 2 santigrat derecenin üstüne çıkmamak amacıyla 192 ülke bir anlaşma imzalamıştır.
Türkiye, 2015 yılında Paris Anlaşması’nı imzalayarak destek vermiş, ancak iç hukuk onay süreci devam etmiş, 7 Ekim 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Kararı ile anlaşma onaylanarak iç hukukumuz da resmiyet kazanmıştır.
Anlaşma, küresel sıcaklık artışını endüstri öncesi seviyelere göre 2°C’nin altında tutma hedefini taşımaktadır. Ayrıca, 1.5°C’lik bir sınırlamanın sağlanması için de çaba gösterilmesi gerektiği belirtilmektedir.
Anlaşma, ülkelerin sera gazı emisyonlarını azaltma taahhütlerini içerir.
Türkiye, 2030 yılına kadar sera gazı emisyonlarının artışını %21 oranında azaltma taahhüdünde bulunmuş ve bu taahhüdünü daha sonradan güncelleyerek %41’e çıkarmıştır.
İklim krizinin etkisiyle; ülkeler küresel iklim krizine çare ararken; Amerika’da, Avusturalya’da, Avrupa’da ve ülkemizde orman yangınları yaşandı. Doğu Afrika’da 20 milyon kişi kuraklık ve diğer doğa olaylarının etkisiyle gıda güvensizliği ile karşı karşıya kaldı. Pakistan’da yağmurlar yoğun seller, on milyonlarca kişiyi etkiledi .Milyonlarca kişi yerinden, çok sayıda kişi canından oldu. Somali’de, Kenya’da milyonlarca kişi kıtlığın, açlığın etkisiyle ülke içinde göç etti komşu ülkelere sığındı.
Ülkemizde İklim krizine karşı koymanın çaresi; Topraklarımıza, mevcut su ve orman varlıklarımıza sahip çıkmaktır. Öncelikle, eğimi %15 daha büyük arazilerde eş yükselti eğrilerine göre teraslama yapılarak, vakit yitirilmeden fidan dikilmeli, dikilen fidanlara bakılmalıdır. Yol kenarları üç, dört sıra ağaçlandırmak, öncelikle ve ivedilikle, nehir ve akarsu havzaları, baraj çevreleri ağaçlandırılmalı, nehir, baraj çevreleri ve orman alanlarında madencilik faaliyetlerine izin verilmemelidir. Köy ve mahalle yollarının genişleyeceği de düşünülerek komşu mülkiyet sahiplerine gelir getirecek fidanlar dikilmeli, dikilecek fidanlar görünüm güzelliği oluşturmalıdır.
Şehirlerimizde betonsuz, geniş parklar, toplantı alanları oluşturulmalı, yağmur suları kanalizasyon sisteminden ayrılmalı, depolanmalı, göletler oluşturulmalı, park ve bahçelerin sulanması için kullanılmalıdır.
Devletimiz ve yerel yönetimler, temiz enerji için devlet binalarında ve konutlarda güneş enerji panelleri yapılmasına zorunluluk getirmeli, teknik ve ekonomik destek vermelidir.
İklim krizi ve küresel iklim değişikliğinden kurtulmanın yolu, fosil yakıtlardan uzaklaşmaktan geçmektedir” dedi. Katılımcılara, güvenliği sağlamada özverili çalışan, destek olan, polislerimize teşekkür etti.

Türkiye Çöl Olmasın.
Mehmet ÖZDEMİR TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

TEMA Vakfı; öğretmen ve öğrencilerle buluştu

Yayıncı

on

Olay

Mezun TEMA Sayın Hatice SABANCI’nın koordine ettiği, etkinlik için TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR Yardımcıları Elvan YAŞAR, Hayriye KÖSEM ve M. Ali FENDAL ile birlikte, Efeler Özel Başak Koleji Salonunda 3., 4., 5. sınıflarında okuyan geleceğimiz, yarınımızın güvencesi, gözbebeğimiz 250 öğrenci, öğrencileri geleceğe hazırlayan 13 öğretmen ve yöneticilerle buluştular.

TEMA Vakfı İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR 5.Aralık günü ile ilgili olarak;
5.Aralık.1934 Başoğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından “Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı”nın verildiğini,.
5.Aralık.1985 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Gönüllüler Günü”nü kabul ettiğini,
5.Aralık 2013 Birleşmiş Milletlerin “Dünya Toprak Günü”nü kabul ettiğini söyledi ve bu tarihler hakkında açıklamalar yaptı.“Türk Kadınına Seçme ve seçilme hakkının verilmesiyle, bu gün Aydın’ın Karpuzlu ilçesi, 1934’lerin Demirdere Köyü, 1934 yılı muhtarlık seçiminde Gül ESİN’i ülkemizin ilk kadın muhtarı olarak seçti. Kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilmesi, “Türk Kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.” Diyen ATATÜRK’ün dünya milletlerine örnek ve önde bir kararıydı.Birleşmiş Milletler, 5 Aralık. 1985 tarihinde, 5.Aralık gününü “Dünya Gönüllüler Günü” olarak kabul etmekle; gönüllülerin, daha iyi bir gelecek için, çevre ile uyumlu sürdürülebilir bir kalkınmanın gerçekleştirilmesi, gönüllülük çalışmalarının görünür kılınması amaçlandı.
Birleşmiş Milletler, 5.Aralık.2013 tarihinde, 5.Aralık Gününü “Toprak Günü” olarak kabul etmekle; Toprağın tüm canlıların hayatlarının varlığı ve sürekliliği için vazgeçilmez olduğu, korunması, üretimde kalması gerektiğine dikkat çekilmiştir.” Dedi.

TEMA Vakfı tanıtımı, “Toprak” konulu Temsilci Sunumu yapıldı.

TEMA Vakfı Aydın İl Temsilcisi Mehmet ÖZDEMİR, Aydın’a özel eğitim öğretim alanında bir marka olan Efeler Özel Başak Kolejinin Okul Müdürü Sayın Süleyman ÇOKAY’a, Müdür Yardımcıları Sayın Sümeyra MİLAN’a, Sayın Serpil KÖMÜRCÜOĞLU’na, Doğa Eğitimi Programı uygulayan öğretmenlere, etkinliği koordine eden Mezun TEMA, Efeler Özel Başak Koleji öğretmeni Sayın Hatice SABANCI’ya, ilgi ve destekleri için teşekkür etti.

Reklam

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Büyükşehir kadına şiddete dikkat çekecek!

Yayıncı

on

Olay

Aydın Büyükşehir Belediyesi kadına yönelik şiddete dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak için “Şiddete Yer Yok” etkinliği düzenliyor. Atatürk Kent Meydanı’nda kurulacak olan etkinlik alanında kadın haklarına dikkat çekilecek.
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, herkesi 25 Kasım Cumartesi günü saat 11.00’de açılacak olan “Şiddete Yer Yok” etkinliğine davet etti.
Çerçioğlu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebiyle düzenlenecek organizasyonla ilgili “Genç yaşlarında hayattan koparılan Başakları, Özgecanları, Münevverleri unutmuyoruz ve unutturmayacağız. Bu gencecik fidanlarımızın bazıları çocuklarının gözleri önünde; eşi, kardeşi, babası, sevgilisi tarafından katledildi. Bizler sadece kadınlarımızın geleceğe umutla bakabilmelerini; adil ve eşit bir yaşam hakkına sahip olabilmelerini istiyoruz. Bunu sağlamanın en önemli adımlarından birisi kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini kazandırmaktır. Bizler de kadınlarımıza yeni iş imkânları sağlayarak onlara ekonomik özgürlüklerini kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.
“Cumhuriyet bir kadın devrimidir ve bu devrimi hakkıyla yaşatabilmek için kadına karşı şiddetin her türlüsüne karşı çıkmalıyız” ifadelerini kullanan Çerçioğlu, “Kadın Kenti Aydın”da kadınları desteklemeye devam edeceklerinin altını çizdi.

Okumaya devam et

Gündem

Aydın Milletvekili Av. Ömer Özmen’in 24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlama Mesajı

Yayıncı

on

Olay

Geleceğimizin mimarı saygıdeğer öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü en kalbi duygularımla kutluyorum.

Öğretmenlerimiz, aydınlık geleceğimiz çocuklarımızın ve gençlerimizin yetiştirilmesi gibi çok kutsal ve onurlu bir görevi ifa eden; bilginin, çağdaşlığın, sevginin, barışın ve aydınlanmanın öncüleri önder ve örnek şahsiyetlerdir.

Hepimizin gönlünde çok müstesna bir yeri olan saygıdeğer öğretmenlerimiz kültür ve medeniyetimizde anne ve babalarımız kadar değerli, onlar kadar aziz ve muteberdirler.

Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Gençliği yetiştiriniz. Onlara ilim ve irfanın müspet fikirlerini veriniz. İstikbalin aydınlığına onlarla kavuşacaksınız. Hür fikirler tatbik mevkiine konduğu vakit Türk milleti yükselecektir.” diyerek öğretmenlik mesleğinin önemini en veciz şekilde ifade etmiştir.

Reklam

2023, yeni vizyonumuz Türkiye Yüzyılı’nın hayata geçirebilmesi ancak bilinçli, birikimli, aklın ve bilimin rehberliğinde değişen dünyaya ayak uydurabilecek; bilgili, donanımlı, dinamik, vatanını ve milletini canından çok seven, milli ve manevi değerlerine saygılı nesiller ile mümkün olacaktır. Bu da kıymetli öğretmenlerimizin çabaları, emekleri ve fedakarlığı ile mümkün olacaktır.

24 Kasım Öğretmenler Günü vesilesiyle saygıdeğer öğretmenlerimize bir kez daha şükran ve minnet duygularımı sunuyor. Şehit öğretmenlerimiz başta olmak üzere ebediyete intikal eden bütün öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Saygılarımla.

Av. Ömer Özmen
AK Parti Aydın Milletvekili
TBMM Adalet Komisyonu Üyesi
TBMM APA Üyesi

Reklam
Okumaya devam et

Çok Okunanlar