Connect with us

Kültür-Sanat

Efeler Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu sanatseverleri mest etti

Yayıncı

on

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, vatandaşları Türk Sanat Müziği Korosu konseriyle buluşturdu.
Efeler Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Şef Nedim Tarımcıoğlu yönetiminde düzenlediği konserle Efelerli sanatseverlere unutulmaz bir gece yaşattı.
Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Sahnesi’nde gerçekleşen Türk Sanat Müziği Korosu Konseri’ne Efeler halkı yoğun ilgi gösterdi. Salonu tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, koronun repertuarıyla adeta mest oldu.
Konserde Efelerli sanatseverlere seslenen Başkan Atay, “Koromuz bu akşam çalışmalarını, emeklerini sizlere verecekleri güzel bir konserle sunacak. Onları, emeklerini gösterdikleri bu gecede yalnız bırakmayarak, sanata verdiğiniz değeri de göstermiş oldunuz. Aslında alkışı sizler hak ediyorsunuz. Çok teşekkür ediyor saygılar sevgiler sunuyorum.” diye konuştu.
Konserin ardından Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Eralp Atay, yaşattıkları unutulmaz gece için teşekkür ederek, Şef Nedim Tarımcıoğlu’na çiçek takdim etti.

Okumaya devam et
Reklam
Yorum yapmak için tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Didimli çocuklar sinema filmini keyifle izledi

Yayıncı

on

Olay

Didim Belediyesi tarafından çocuklara yönelik başlatılan sinema günlerinin ilk “Kırmızı” animasyon filmi çocuklar tarafından beğeni topladı.

Didim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, sinema günleri başladı. Çocuklara yönelik sinema günlerinin ilk animasyon filmi “Kırmızı” Didim Belediyesi Gençlik Merkezi & DİGEM Sanat Akademisi’nde çocuklarla buluşturuldu. 13 yaşında Mei Lee’nin hayatının işlendiği 2022 yılı yapımı olan çocuk animasyon filmini büyük bir keyifle izledi. Salonun tıka basa dolduran Didimli çocuklar sinema sonrası Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay’a teşekkür etti.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “Çocuklarımız için düzenlediğimiz sinema günleri kapsamında, ilk filminizi bu hafta sonu çocuklarımızla buluşturduk. Sinema günlerimiz belirli bir program kapsamında Didim Belediyesi Gençlik Merkezi & DİGEM Sanat Akademisi’nde devam edecek.” İfadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Kültür-Sanat

Efeler’in Film Festivali tam gaz devam ediyor

Yayıncı

on

Olay

Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay’ın, ilçenin kültürel mirasına katkı sunmak ve sanatsal potansiyelini ileriye taşımak amacıyla düzenlediği Altan Erkekli Film Günleri, Milli Yas nedeniyle verilen aranın ardından tekrar başladı.
İsrail’in, Filistin’deki El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yaptığı saldırı ile yüzlerce sivilin hayatını kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi uyarınca Türkiye’de 3 günlük milli yas ilan edilmiş, Efeler’in ilk film festivali olan Altan Erkekli Film Günleri de, Efeler Belediyesi tarafından ertelenmişti. Milli yasın sona ermesi ile festival filmleri tekrar gösterime girdi.
23 Ekim Pazartesi günü 2 film Efelerli sinemaseverle buluştu. Saat 14.00’te yönetmen koltuğunda Mahmut Kaptan’ın oturduğu, usta oyuncu Altan Erkekli ile Yalçın Hafızoğlu ve İlay Erkök’ün rol aldığı “Babasının Kızı” filmi gösterime girdi. Saat 16.00’da ise çekimleri Efeler’de tamamlanan; senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini tiyatro ve sinema oyuncusu Veysel Diker’in üstlendiği, oyuncu kadrosunda usta isimler; Altan Erkekli, Ayşenil Şamlıoğlu, Fulden Akyürek, Berrin Arısoy, Hülya Şen ile Efeler Belediyesi Şehir Tiyatrosu oyuncuları ve yerel halktan isimlerin yer aldığı “Efelerin Efesi” filmi yayınlandı.
ÖZEL BİREYLER DE İZLEYİCİLER ARASINDAYDI
Forum Aydın AVM’deki sinema salonlarında beyaz perdeye yansıtılan filmlere ilgi yoğun oldu. İzleyiciler arasında özel konuklar da vardı. Otizmli bireyler ile aileleri ve Özel Gereksinimli Bireyler Platformu üyeleri sinemanın büyülü dünyasının sunduğu filmleri keyifle izledi.
Kentin ilk film festivali olma özelliği taşıyan Altan Erkekli Film Günleri 24 Ekim Salı günü final yapacak. Festivale katılmak isteyenler, ücretsiz biletleri Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi ve Efeler Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden temin edebilecek.

Okumaya devam et

Gündem

1. Efeler Kitap Günleri start alıyor

Yayıncı

on

Olay

Efeler Belediyesi’nin düzenlediği kentin ilk kitap fuarı başlıyor. “1. Efeler Kitap Günleri” usta yazarlar Ahmet Ümit ve Ayşe Kulin’in katılımıyla kapılarını açacak.
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, ilçenin kültür-sanat yaşamına farklı bir boyut kazandırıyor. 29 Eylül-8 Ekim tarihleri arasında Pınarbaşı Mesire Alanı’nda Efeler halkı edebiyatın zengin dünyasıyla bir araya geliyor. 90 yayınevinin stant kuracağı 1. Efeler Kitap Günleri’nde Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Ataol Behramoğlu, Ahmet Telli ve Sunay Akın, Nilgün Ilgaz, Sedef Kabaş, İlhan Şeşen ve Saygı Öztürk gibi farklı alanlarda kıymetli isimler yer alacak. Fuar boyunca 100 yazar; imza günleri, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle Efeler’e kitapların eşsiz dünyasında 10 gün yaşatacak.
BAŞKAN ATAY: “KİTAPSEVERLER İÇİN EŞSİZ OLACAK”
Kitapseverleri doğayla bütünleştirecek olan “1.Efeler Kitap Günleri” hakkında konuşan Başkan Mehmet Fatih Atay, “Efeler’i ‘Marka Kent’ yapmak için mesai arkadaşlarımla birlikte çok çaba sarf ediyoruz. Hizmete açtığımız her projede sizlerin hayatını her açıdan daha konforlu bir hale getirmek için çalışıyoruz. 1. Efeler Kitap Günleri’nde birbirinden kıymetli 100 usta yazarı kentimizde ağırlayacağız. Kitapseverler için eşsiz bir süreç olacak. Bu anlamlı etkinlikte sizlerle birlikte olmaktan çok büyük mutluluk duyacağız. Tüm bilgi kâşiflerini kitap günlerimize davet ediyorum” diye konuştu.
FUARDA NELER OLACAK?
Efeler Belediye Başkanı Mehmet Fatih Atay, Ahmet Ümit, Ayşe Kulin’in katılımıyla 29 Eylül saat 15.00’te açılacak fuarın ilk gün programında; Ahmet Ümit, Ayşe Kulin ve Özlem Şahin saat 16.00’da kitapseverlere imza dağıtacak. Şair Ahmet Telli de saat 17.00’de “Şiir Dinletisi” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek.
Fuarın 2’nci günü Gazeteci-yazar Kürşat Başar saat 15.00’te “Sanat ve Edebiyat”, Mustafa Balbay saat 16.00’da “Cumhuriyet: Yüzyıllık Destan”, Mine Kırıkkanat 17.00’de “Türkiye’nin Geleceği” isimli söyleşileriyle düşüncelerini paylaşacak.
1. Efeler Kitap Günleri’nin 3’üncü gün programında ise; Dr. Ceyhun İrgil saat 15.00’te “Genç Cumhuriyet’in vicdan Serüveni”, usta sanatçı Suat Suna saat 16.00’da “Müzik ve Edebiyat”, Metin Uca saat 17.00’de“Metin Uca ile Atatürk’ün İzinde Geçmişten Geleceğe” adlı söyleşilerle fuarda yer alacak.
Fuarın 4’üncü gününde ise saat 18.00’de gazeteci Özlem Gürses “Gençlerin Kalmak İsteyeceği Memleket” adlı söyleşiyi gerçekleştirecek. Moderatörlüğünü Büşra Elmaskaya’nın yapacağı, Prof. Dr. Sacit Hadi Akdede ve Nazif Uslu’nun konuşmacı olarak katılacakları “Oyun Yazarlığı Sahneleme ve Tiyatronun Ekonomi-Politiği” isimli söyleşi de aynı saatte düzenlenecek.
Gülhan Taşkın İkiz’in moderatörlüğünde yazar Zehra Ünüvar’ın konuk olacağı “Çocuk Edebiyatında Hassasiyet” isimli söyleşi fuarın 5’inci günü saat 17.00’de gerçekleştirilecek.
Yazar Tahsin Şimşek 4 Ekim Çarşamba günü kitap günleri kapsamında okurlarla buluşacak. Şimşek saat 17.00’de “Aydın’da Mitoloji ve Sanat” isimli söyleşide konuşacak. Esra Sağlık ve Mustafa Ünver 5 Ekim Perşembe günü saat 17.00’de “Güzün Şiiri mi, Şiirin Güzü mü?” adlı söyleşide yer alacak. Saat 18.00’de ise Eski Kültür Bakanı Ercan Karakaş, “Ülkemizde Siyaset ve Demokrasi” isimli söyleşide konuşacak. 6 Ekim Cuma Günü saat 15.10’da tiyatrocu Özgür Özgülgün “Özgür Abiyle Tarihe Yolculuk” isimli söyleşiyi gerçekleştirecek. Aynı gün saat 16.00’da usta şair Sunay Akın, “Yüz Yüze” isimli söyleşide konuşacak. Nasuh Mahruki saat 17.00’de “Türkiye Depremlere Neden Hazırlanamıyor, Nasıl Hazırlanabilir?” adlı söyleşinin konuğu olacak. Ahmet Zeki Muslu ve Zehra Ünüvar ise saat 18.00’de “Ahmet Muslu Romanlarında tarihsel izlek” konusunu işleyecek.
Fuarın 9’uncu gününde de birbirinden kıymetli isimler, imza dağıtacak ve söyleşiler ile konukların zihinlerinde yeni bakış açıları inşa etmeye devam edecek. Türk edebiyatının duayen isimlerinden Ataol Behramoğlu, saat 13.00’te “Şiir, Yaşam ve Toplum Üzerine” isimli söyleşide Efeler halkı ile bir araya gelecek. Aynı gün saat 14.00’te şair-yazar Tuğrul Keskin, “Tuğrul Keskin’le Şiir ve Hayat Üzerine” adlı söyleşide söz alacak. Etkinliklerin devamında saat 15.00’te Gazeteci-yazar Sinan Akyüz, “Bosna’da Savaşın Unutulan Çocukları”, saat 16.00’da yazar Buket Uzuner, “Edebiyatta İklim Krizi”, Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanınan Emekli Tümamiral Cihat Yaycı ise saat 17.00’de “Cumhuriyet’in 100. Yılında Mavi Vatan” isimli söyleşiler gerçekleştirilecek.
Festival havasında geçmesi beklenen fuarın kapanış gününde ise program yapımcısı, gazeteci ve yazar Bedia Ceylan Güzelce, saat 14.00’te “Yazar ve Radyocu Kimliğiyle Bedia Ceylan Güzelce” isimli söyleşide konuşacak. Saat 15.00’te ise gazeteci-yazar Barış Terkoğlu, “Türkiye Nasıl Yeniden Ayağa Kalkar” konulu söyleşide fikir ve düşüncelerini misafirlerle paylaşacak.

Okumaya devam et

Çok Okunanlar